biogazownia agri plusDominika Stancelewska
StoryEditorPIENIĄDZE

Biogazownie rolnicze pozwalają ograniczyć wydatki na energię. A ile kosztują?

03.01.2024., 13:00h
D. StancelewskaD. Stancelewska
W 2022 roku wytworzyliśmy w kraju 375 mln m3 biogazu rolniczego. W wyniku jego spalenia uzyskaliśmy około 797 GWh energii elektrycznej, a do jego wytworzenia zużyliśmy 5,7 mln ton surowców. Jednak szacowany potencjał Polski to 7–8 mld m3 biogazu.

Warsztaty z funkcjonowania biogazowni dla rolników

Rolnicy coraz częściej mają świadomość, jak ważny jest pozytywny wpływ na środowisko i ograniczanie emisji gazów, a przede wszystkim redukcja kosztów w produkcji zwierzęcej. Sposobem na to jest przetwarzanie obornika i gnojowicy w biogazowni. Obecnie w rejestrze wytwórców biogazu rolniczego wpisanych jest 160 instalacji należących do 134 przedsiębiorców. Łączna moc tych instalacji wynosi 152 MWe (megawat mocy elektrycznej). Ponadto w Polsce funkcjonuje 46 mikroinstalacji o łącznej mocy 1,6 MWe.

W celu zwiększenia wiedzy na temat budowy instalacji biogazu rolniczego i ich funkcjonowania Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego zorganizowała na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa cykl bezpłatnych warsztatów. W 10 spotkaniach w województwach: podlaskim, pomorskim, lubelskim, łódzkim i dolnośląskim łącznie wzięło udział 331 osób.

Aspekty techniczne budowy biogazowni nie są bez znaczenia

– Każda z instalacji do produkcji biogazu ma odmienną, indywidualną konstrukcję, dopasowaną do różnego składu materiału wsadowego. Wybór wyposażenia dla d...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 09:20