StoryEditorTANI PRĄD

Tani prąd od świń. Jak działa biogazownia u rolników spod Olsztyna?

29.12.2023., 17:00h
Biogazownia to dobry sposób na zamknięcie cyklu w produkcji zwierzęcej, zwłaszcza w większych gospodarstwach, w których konieczne jest zagospodarowanie znacznych ilości gnojowicy. Nawet dysponując tylko tym jednym substratem, można tanio i ekologicznie wyprodukować prąd, a uzyskany przetworzony nawóz jest jeszcze lepszy do nawożenia pól.

Doświadczenie z USA przenieśli na polską ziemię

W gospodarstwie Piotra i Aldony Szczepańskich utrzymywanych jest 1800 loch i około 200–400 loszek przeznaczonych na wymianę stada, które pochodzą z zakupu. Dotychczas dominowała genetyka Danbred, ale obecnie jest ona zamieniana na Topigs Norsvin, której lochy stanowią już jedną czwartą stada.

– Około połowa loch z firmy Topigs Norsvin jest po pierwszym porodzie. W porównaniu z loszkami Danbred mioty są może troszkę mniej liczne, ale za to prosięta są lepszej jakości i większe. Łatwiej będzie je odchować, ponieważ słabsze oseski są podatniejsze na biegunki, co oznacza większe straty. Pomimo że są to mioty od młodych loch, zauważam mniej problemów – tłumaczy pan Piotr.

Szczepańscy kupili gospodarstwo w Wyrandach w gminie Purda w 2007 roku po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 5 lat pracowali na fermach loch i zdobywali doświadczenie. Pan Piotr był wówczas zatrudniony na etacie, jednak postanowił zająć się własną działalnością, żeby mieć możliwość pracy na miejscu i więcej czasu dla rodziny.

Popegeerowskie budynki stały puste przez lata. Opustoszały, wi...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 07:05