Claas Xerion 5000Claas
StoryEditorClaas Xerion

Ciągniki Claas Xerion w ciągu 25 lat zwiększyły moc z 250 na 530 KM. Co jeszcze się zmieniło?

14.01.2024., 16:00h
Ostatnie 25 lat upłynęło w firmie Claas pod znakiem ewolucji flagowego modelu ciągnika Claas Xerion, który zmienił się w różnych zakresach. Tym, czym wyróżnia się na tle pozostałych wersji traktorów tej marki, jest zdecydowanie większa wszechstronność.

Claas Xerion na rynku od 25 lat

Pierwszy model 2500 Claasa Xeriona pojawił się na rynku w roku 1997.

Wówczas okazał się prawdziwą rewolucją na rynku maszyn i urządzeń rolniczych, na co miało wpływ jego bogate, jak na tamte czasy, wyposażenie, w którego skład weszły:

 • bezstopniowa przekładnia,
 • cztery duże koła,
 • dwie osie kierowane,
 • cztery przestrzenie zawieszania i dołączania agregatów,
 • obracana kabina.

Claas Xerion miał być czymś więcej, niż ciągnikiem rolniczym

Twórcy modelu Claas Xerion 2500 chcieli, by ciągnik ten wyróżniał się na tle innych maszyn, był wielozadaniowy i wykorzystywany do wykonywania różnych prac polowych i gospodarczych. W związku z wieloma poświęconymi na dopracowanie tego traktora latami, okazał się on prawdziwą perłą rynku. Rolnicy używali go nie tylko do jazdy i obróbki gleby, ale również do współpracy z agregatami, dzięki którym mogli korzystać z ich specjalnych zastosowań.

Jak sprzedawał się Claas Xerion 2500?

Claas Xerion 2500 nie został na początku pozytywnie przyjęty przez rolników, którzy nie wiedzieli, w jaki sposób mogliby wykorzystać oferowane im funkcje. Jednak wraz z upływem czasu farmerzy zmienili zdanie i przekonali się do nowego Claasa.

Claas Xerion 250 na 530 KM

Już 7 lat później na rynku pojawił się kolejny model Claas Xerion 3800/3300, który również stopniowo zdobywał swoich użytkowników. Kolejne lata okazały się przełomowe dla firmy Claas, produkującej co roku ok. 400 maszyn.

Rozwój Claasa Xeriona

25 lat, które upłynęło od premiery Claasa Xeriona 2500, było przełomowe dla tego modelu. Jego pierwotna wersja miała 6,30 m długości, podczas gdy nowsza wersja Claas Xerion 5000 ma ich już 7,49 m oraz 3,80 m wysokości. Koła ciągnika mają aktualnie wysokość 2,25 m, co stanowi znaczącą różnicę, ponieważ wcześniej miały 1,95 m. Wraz ze zmianami gabarytowymi nastąpił montaż silnika o pojemności 12 l zamiast 8 l, a jego moc wzrosła z 250 do 530 KM. Ilość zamontowanych zaworów hydraulicznych została podwojona z czterech na osiem.

Ile jest wariantów Claasa Xeriona?

Claas Xerion jest aktualnie dostępny w następujących wersjach:

 • TRAC,
 • TRAC VC,
 • SADDLE TRAC z kabiną umieszczoną nad silnikiem.

W wymienionych wersjach została udoskonalona technika pokładowa, w związku z czym elektroniczny, pokładowy system informacyjny CLAAS „CEBIS” został wyposażony w kolorowy wyświetlacz wysokiej rozdzielczości oraz widok z kamer.

Wielofunkcyjność w Claasie Xerion pozostaje niezmienna

Wielofunkcyjność w Claasie Xerion pozostaje cechą niezmienną. Aktualnie najczęściej służy on rolnikom do:

 • rozlewania gnojowicy,
 • pracy z przyczepą przeładowczą podczas żniw,
 • pracy na pryzmie.

Ponadto klienci wybierają go również i używają jako rębaka do drewna czy odśnieżarki.

 – Tym, co nadal czyni XERION tak popularnym, jest połączenie wszechstronności z efektywnością, ochroną gleby i mocą – wyjaśnia menedżer produktu Helmut-Hendrik Heppe.

Claas Xerion w akcjach specjalnych

O tym, jak bardzo popularny jest Claas Xerion świadczy jego wykorzystanie podczas organizowanych akcji specjalnych. W roku 2020 kierował nim Christian Menzel, który modelem 5000 przejechał pętlę północną toru Nürburgring o długości 20,6 km, jadąc do tyłu z odwróconą kabiną.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Ciągniki Claasa w TOP 10 najczęściej wybieranych ciągników

O wyjątkowości ciągników Claasa świadczy to, że są wciąż chętnie wybierane przez rolników. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych, ciągniki Claas znajdują się w TOP 10 nowych ciągników w 2023 rokuTOP 10 używanych ciągników w 2023 roku.

image
TOP 10 używanych ciągników

TOP 10 używanych ciągników w 2023. Na podium John Deere, Massey Ferguson i Ursus

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: CLAAS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 17:27