Pierwszy europejski oddział Kuboty został otwarty we Francji. Rzecz miała miejsce w 1974 roku, czyli dokładnie pół wieku temuPrzemysław Staniszewski
StoryEditorCiągniki rolnicze

Ciągniki Kubota od 50 lat w Europie

03.02.2024., 16:00h
Pierwszy europejski oddział Kuboty został otwarty we Francji. Rzecz miała miejsce w 1974 roku, czyli dokładnie pół wieku temu. Pięć lat później japoński koncern zaczął działać w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dzisiaj posiada swoje oddziały także w Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Polsce i Turcji. W Europie zatrudnia około 5000 pracowników, a liczba lokalnych partnerów handlowych obejmuje 1300 dealerów i dystrybutorów.

Japoński koncern zapowiada, że przez cały rok będzie organizował różne wydarzenia związane z jubileuszem

Bo twierdzi, że obecność na Starym Kontynencie jest dla Kuboty kluczowa, wszak to jeden z trzech najważniejszych rynków (wraz z Azją i Ameryką Północną), gdzie generowane są największe obroty. Aby wzmocnić obecność w Europie, już w 1989 roku w Zweibrücken (Niemcy) japoński koncern otworzył fabrykę maszyn budowlanych.

W 2015 roku we francuskim Bierne, niedaleko Dunkierki, uruchomił produkcję ciągników, a wcześniej, bo w 2012 przejął firmę Kverneland. Dwa lata temu Kubota wykupiła większość udziałów w firmie ROC produkującej zgrabiarki taśmowe ROC oraz stała się właścicielem hiszpańskiego producenta opryskiwaczy Pulverizadores Fede. W 2022 roku przejęła włoską grupę Bieffebi, do której należy producent maszyn do pielęgnacji terenów zielonych – firma Gianni Ferrari. Natomiast w zeszłym roku Japończycy za sprawą Kvernelanda wykupili wszystkie udziały we francuskiej firmie BC Technique, znanej pod marką Phenix Agrosystem i specjalizującej się w produkcji m.in. pielników międzyrzędowych oraz pielników obrotowych.

Kubota jest jednym z największych na świecie producentów sprzętu rolniczego i maszyn komunalnych

Główna siedziba koncernu znajduje się w japońskiej Osace. Koncern posiada biura w ponad 120 krajach świata i ma ponad 50 000 pracowników. W 2022 roku osiągnął przychód w wysokości 20,4 miliarda dolarów. Łącznie od 1960 roku Kubota wyprodukowała ponad 5,4 mln ciągników. Zbudowała także ponad 30 mln silników. W jej portfolio znajdują się również takie rozwiązania, jak miejskie systemy filtracji wody i nawadniania, rurociągi, pokrycia dachowe, obudowy i podziemne zawory wielkogabarytowe. Na rynkach eksportowych Kubota generuje 78 procent obrotów. W naszym kraju pierwsze ciągniki tej marki zostały sprzedane w 2004 roku, a trzy lata później koncern wprowadził na polski rynek gamę maszyn komunalnych.

image

Pierwszy europejski oddział Kuboty został otwarty we Francji. Rzecz miała miejsce w 1974 roku, czyli dokładnie pół wieku temu

FOTO: Przemysław Staniszewski

Przemysław Staniszewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 16:38