Ursus - ostateczny koniec legendy czy odrodzenie? Syndyk szuka chętnych na przejęcie fabryki ciągnikówPrzemysław Staniszewski
StoryEditorURSUS

Ursus - ostateczny koniec legendy czy odrodzenie? Syndyk szuka chętnych na przejęcie fabryki ciągników

13.03.2024., 16:00h
12 marca br. upłynął termin składania ofert na zakup Ursusa. Firma została postawiona w stan upadłości w roku 2021, jednak dopiero teraz ogłoszono konkurs ofert na sprzedaż przedsiębiorstwa Ursus. Czy to już naprawdę koniec polskiej marki ciągników?

Od kiedy Ursus miał problemy finansowe?

Niech podniesie rękę ten, kto wychował się na wsi i nie jechał Ursusem. Owocujący początek polskiego przedsiębiorstwa nie zwiastował smutnego końca działalności. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to praca w zakładach Ursusa rozpoczęła się w roku 1893. Wówczas firma zajmowała się produkcją armatury dla przemysłu cukierniczego, spożywczego i gorzelniczego.

Niespełna 5 lat po zakończeniu I wojny światowej, w roku 1923 została podjęta decyzja o przekształceniu firmy w Zakłady Mechaniczne „Ursus” S.A.. I ruszyła, produkcja pierwszych polskich ciągników rolniczych. Podczas II wojny światowej z wiadomych powodów spółka nie kontynuowała produkcji.

Wznowienie działalności nastąpiło w roku 1946,  a w roku 1960 z taśmy zjechał pierwszy Ursus C-325. Dobra passa spółki trwała jeszcze przez ponad 50 lat. Jej właściciele informowali o wielu owocnych współpracach i produkcji ciągników na rynki zagraniczne. Jednak nieoczekiwanie w roku 2019 majątek spółki został zajęty przez komornika, a już niespełna 2 lata później ogłoszono upadłość Ursusa, natomiast w roku 2022 akcje spółki zostały wycofane z obrotu na rynku głównym. 14 marca 2024 r. nastąpi otwarcie i weryfikacja ofert złożonych w ramach konkursu na sprzedaż przedsiębiorstwa Ursus, który został ogłoszony przez Syndyk w związku z prowadzonym postępowaniem upadłościowym.

Co jest przedmiotem sprzedaży Ursusa?

Zgodnie z informacjami Syndyka, przedmiotem oferty przetargowej jest całe przedsiębiorstwo o wartości szacunkowej równej 124 mln zł. Chodzi o łączną wartość:

  • zakładów produkcyjnych w Dobrym Mieście i Lublinie,
  • nieruchomości zlokalizowanych w Dobrym Mieście i Lublinie, gminie Zakroczym i Biedaszki,
  • znaków towarowych Ursus,
  • dokumentacji projektów badawczo-rozwojowych Ursusa,
  • maszyn i urządzeń,
  • należności od kontrahentów sprzed dnia ogłoszenia upadłości,
  • zapasów magazynowych.

Syndyk zaznacza, że zwycięzca przetargu stanie się pracodawcą dla wykwalifikowanych pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

image
Zakłady Metalurgiczne "Ursus" w Lublinie w 1986 r.
FOTO: NAC

Czy Ursus upadnie na zawsze?

Choć licytacja Ursusa może wydawać się końcem produkcji kultowych, polskich ciągników, to nic nie wyklucza jej kontynuacji. Wszystko za sprawą przepisów prawa, które umożliwiają nowemu nabywcy wznowienie dotychczasowej produkcji pod marką Ursus.

W ostatnim czasie pojawiła się również perspektywa na wznowienie produkcji Ursusa w Brazylii, o czym informowaliśmy w artykule pt. Ciągniki Ursusa znów będą produkowane? Jest duża szansa. Ale nie w Polsce.

Przetarg na Ursusa będzie powtórzony?

Z informacji, które uzyskaliśmy w Biurze Syndyka wynika, że do syndyka masy upadłościowej Ursus S.A. nie wpłynęła żadna oferta zakupu przedsiębiorstwa URSUS. Oznacza to, że przetarg zostanie powtórzony, jednak na razie nie wyznaczono kolejnego terminu. 

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: PAP. TVN 24.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 14:02