StoryEditorWiadomości rolnicze

Dlaczego warto studiować inżynierię rolniczą?

13.07.2022., 11:07h
Przemysł maszyn rolniczych rozwija się bardzo dynamicznie, korzystając z różnych obszarów wiedzy. Ciągniki i maszyny rolnicze coraz częściej określamy jako inteligentne i dlatego mówimy o Rolnictwie 4.0. A to daje ogromną przewagę w rolnictwie, którą można wykorzystać dzięki wiedzy jaką daje inżynieria rolnicza.

W wydajnej eksploatacji nowoczesnych ciągników i innowacyjnych maszyn rolniczych z pewnością przyda się wiedza. Dziś wiedza i umiejętność jej wykorzystania to czynnik przewagi. Ta przewaga przedkłada się na lepszy wynik produkcyjny, a ten po prostu na większą efektywność ekonomiczną w działalności rolniczej.

Dlaczego warto studiować inżynierię rolniczą na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu?

Warto więc studiować inżynierię rolniczą. Studia na tym kierunku można odbyć na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ośrodek poznański studia w tym zakresie prowadzi już ponad 50 lat i był pierwszym w kraju, prowadzącym studia wtedy pod nazwą mechanizacja rolnictwa. Później wraz z rozwojem przemysłu ciągników i maszyn rolniczych kierunek zmienił nazwę na technika rolnicza i leśna, a od kilku lat nowa nazwa kierunku to inżynieria rolnicza. Ta nazwa oddaje to, co obecnie dzieje się w obszarze techniki i technologii produkcji rolniczej, czyli przede wszystkim coraz większy udział środków technicznych wyposażonych w zaawansowane i złożone systemy mechatroniczne. Działając więc w branży maszyn rolniczych dobry absolwent-inżynier musi mieć wiedzę i doświadczenie obejmujące podstawy produkcji rolniczej, mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn, automatyki i informatykę.

Jaką wiedzę i zdolności ma absolwent inżynierii rolniczej?

Absolwent posiada umiejętność rozwiązywania zróżnicowanych zadań w obszarze inżynierii rolniczej mającej zastosowanie zarówno w produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się dystrybucją, eksploatacją i modernizacją zaplecza technicznego dla rolnictwa. Jest także przygotowany do pracy w jednostkach administracyjnych, gospodarczych i doradczych, w których niezbędna jest wiedza techniczna, przyrodnicza oraz umiejętności organizacyjne w zakresie wykorzystania środków technicznych w rolnictwie.

Gdzie można znaleźć pracę po studiach na inżynierii rolnictwa?

Absolwent znajdzie zatrudnienie w nowoczesnych przedsiębiorstwach z branży rolniczej, rolno-spożywczej i przemysłowej, w przedsiębiorstwach świadczących usługi dla gospodarstw rolnych oraz jako specjalista ds. dystrybucji i serwisu maszyn i pojazdów rolniczych. Absolwent może także prowadzić własną działalność usługową dla rolnictwa i jego otoczenia oraz przetwórstwa rolno-spożywczego. Absolwenci posiadają kwalifikacje rolnicze! 

Absolwenci inżynierii rolniczej a wcześniej techniki rolniczej i leśnej pracują w firmach zajmujących się dystrybucją i serwisem maszyn i pojazdów rolniczych. Wielu zajmie się upowszechnianiem wiedzy, w tym także redagowaniem czasopism branżowych.

Studia inżynierskie trwają 3,5 roku, a magisterskie 3 semestry. Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną.

Poznaj absolwentów inżynierii rolniczej z UP w Poznaniu

Poniżej kilka opinii absolwentów inżynierii rolniczej poznańskiej uczelni o studiach i ich wpływie na obecną karierę zawodową, czyli dlaczego warto studiować inżynierię rolniczą.

Szymon Kaczmarek, Instructor & Promotion Specialist John Deere Polska Sp. z o.o.

- Dzięki studiom na kierunku inżynieria rolnicza w ramach projektu Uczelni trafiłem na staż do firmy John Deere Polska, a po nim, jeszcze w trakcie studiów, zostałem w niej zatrudniony. Moim zadaniem absolwentów inżynierii rolniczej wyróżnia połączenie wiedzy technicznej ze znajomością branży rolniczej. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że ta znajomość branży rolniczej i technicznej pozwala na zdecydowanie łatwiejsze nawiązywanie pierwszego kontaktu z rolnikiem. To bardzo duża zaleta tych studiów.

Szymon Kaczmarek, Instructor & Promotion Specialist John Deere Polska Sp. z o.o.

Sebastian Karasiewicz, Product Manager at AGCO Corporation

- Na pewno kierunek technika rolnicza i leśna, a teraz inżynieria rolnicza jest przepustką do pracy w branży. Ta branża może nie jest bardzo duża, ale na pewno potrzebuje dobrze przygotowanych specjalistów. Studia bardzo dużo mi dały, przede wszystkim wiedzę, a dyplom ukończenia studiów umożliwił mi od razu podjęcie pracy w firmie Valtra. To co wyróżnia, moim zdaniem, absolwentów tych studiów to oprócz wykształcenia kierunkowego i rozwinięcia pasji, którą w sobie mają, także zdobycie wiedzy uniwersalnej w połączeniu z praktyką. Ta "uniwersalność" też się wiąże z moją marką. W dzisiejszych czasach zmiana czy zauważenie potrzeby zmian, zaadoptowanie się do nowych warunków są kluczowe. Wszystko się zmienia i trzeba szybko reagować, a tym właśnie ci absolwenci się wyróżniają.

Sebastian Karasiewicz, Product Manager at AGCO Corporation

Krzysztof Krzyżaniak, Technical Specialist AGCO Sp. z o.o.

- Liczne dodatkowe zajęcia podczas studiów pokazały mi różne możliwości w znalezieniu pracy w tej branży. Już na studiach magisterskich rozpocząłem staż w firmie Claas, po studiach magisterskich przeszedłem na etat. W tej firmie pracowałem w dziale serwisu, później od 2018 roku pracuję w firmie AGCO, gdzie zajmuję się wsparciem technicznym marek Massey Ferguson i Fendt. Z moich doświadczeń i spostrzeżeń wynika, że absolwenci kierunku inżynieria rolnicza planują związać się z tą branżą zawodowo. Tak więc nie jest to wybór przypadkowy, wydaje mi się, że większość studentów bardzo przemyślanie idzie na te studia i to procentuje tym, że później łatwo znajdują pracę w tej branży.

Krzysztof Krzyżaniak, Technical Specialist AGCO Sp. z o.o.

Prof. dr hab. inż. Jacek Przybył, Katedra Inżynierii Biosystemów Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. Archiuwm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. maj 2024 13:08