StoryEditorKosiarki

Fińskie kosiarki ELHO w ofercie Agrihandlera

05.05.2021., 16:05h
Fińskie kosiarki ELHO są dostępne w ponad 30 państwach w Europie, obu w Amerykach oraz w Azji. Od kwietnia tego roku za sprawą firmy Agrihandler mogą je także kupić polscy rolnicy.

Jaka jest historia fińskiej firmy ELHO?

ELHO to rodzinna firma, która powstała w 1968 r. w Finlandii. Założył ją młody rolnik Arne Löfvik, który pod koniec lat 70. uznał, że potrzebuje wydajnych i nowoczesnych maszyn do zbioru i produkcji pasz dla bydła. Obecnie wytwarzana jest trzecia generacja maszyn ELHO. Maszyny produkowane są w Pännäinen w zachodniej Finlandii w halach o powierzchni około 9 tys. m2. W firmie znajdują się również obiekty i pomieszczenia magazynowe liczą 4 tys. m2 powierzchni. Firma zatrudnia blisko 120 pracowników, a około 70 proc. wyprodukowanych maszyn trafia na eksport.

Jakie maszyny oferuje ELHO?

Proces produkcji jest ściśle monitorowany, wszystkie maszyny są testowane przed opuszczeniem fabryki. Oprócz kosiarek z kondycjonerem, które są wizytówką tego producenta, firma ta oferuje owijarki do bel, zgrabiarki, przetrząsacze, a także ścielarki oraz zbieracze kamieni. ELHO nawiązując współpracę z Agrihandlerem, która będzie odpowiedzialna za import, sprzedaż i obsługę serwisową maszyn, wiąże duże nadzieje z polskim rynkiem. W oficjalnym komunikacie prasowym nasz kraj uznaje za jeden z „najsilniejszych rolniczych krajów Unii Europejskiej.”. Na jednym z portali społecznościowych informuje swoich klientów i obserwatorów, że „polskie grunty rolne zajmują jedną dziesiątą całkowitej powierzchni rolnej UE, a polskie rolnictwo produkuje rocznie 32 miliony ton zbóż, co stanowi około 10 proc. produkcji zbóż w UE. Ponadto 1,4 miliona gospodarstw rolnych w Polsce dostarcza 12 proc. roślin okopowych UE, 8 proc. warzyw, 9 proc. mleka, 9 proc. wieprzowiny i 20 proc. mięsa drobiowego. Wiele gospodarstw w Polsce zwiększa obecnie moce produkcyjne, unowocześniając swoje wyposażenie.”.

Jesteśmy przekonani, że nasze produkty, oparte na naszej solidnej działalności badawczo-rozwojowej, znajdą nowe zastosowanie wśród polskich rolników – twierdzi Jan Hägg, dyrektor marketingu fińskiego producenta.


ELHO to fiński producent między innymi kosiarek i maszyn do zbioru traw. Od kwietnia marka ta oficjalnie dostępna jest w Polsce
  • ELHO to fiński producent między innymi kosiarek i maszyn do zbioru traw. Od kwietnia marka ta oficjalnie dostępna jest w Polsce

Rynek maszyn rolniczych prężnie się rozwija

Firma Agrihandler działa od zeszłego roku. Jest to spółka siostra wyłącznego dystrybutora maszyn JCB w Polsce firmy Interhandler. Agrihandler nie jest nowym podmiotem na rynku rolniczym. 30 lat temu zawiązała się spółka Agrohandler, z której, po zmianie nazwy, powstał Interhandler. Agrohandler w przeszłości był m.in. importerem marek CASE IH, Kverneland, czy JCB. Obecnie, kontynuując dziedzictwo, nowa spółka Agrihandler będzie zajmuje się sprzedażą i serwisem, jako autoryzowany dealer i importer, uznanych na rynku rolniczym marek.

Rynek maszyn rolniczych nieustannie się rozwija. Rolnicy potrzebują coraz lepszych i bardziej wydajnych, a także nowoczesnych urządzeń. Technologia daje coraz większe możliwości. Dzięki niej gospodarstwa mogą produkować więcej przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów. Maszyny rolnicze dają coraz większe możliwości i dlatego postanowiliśmy oferować nie tylko urządzenia marki JCB. Dla rolnictwa postanowiliśmy stworzyć szeroką ofertę maszyn klasy premium. Nasze produkty mają taką rangę, ale nie ze względu na cenę, lecz przede wszystkim na jakość i rozwiązania techniczne oraz innowacyjność – zapewnia Aleksander Muss, dyrektor sprzedaży Agrihandler.

Firma oferuje renomowane marki maszyn rolniczych. Są to między innymi przyczpey zbierające i aplikatory Schuitemaker, beczkowozy do dystrybucji gnojowicy Veenhuis, maszyny do uprawy gleby i pielęgnacji użytków zielonych Evers Agro oraz pełną gamę maszyn marki Amazone. Niedawno została podpisana umowa na dystrybucję w naszym kraju brytyjskich maszyn do konserwacji i regeneracji gleb Horizon.

ELHO to uzupełnienie naszej oferty. Zapewniam, że jest to marka oferująca maszyny klasy premium w cenie rynkowej sprzętu użytkowego. Wyróżnia się jakością i rozwiązaniami. Wprowadziliśmy ją do oferty ze względu na rozwiązania techniczne i innowacyjną konstrukcję – twierdzi Aleksander Muss.

Firma oferuje kilka wariantów kosiarek zawieszanych zarówno na przednim jak i tylnym TUZ ciągnika. Centralnie zawieszony zespół tnący płynnie podąża za powierzchnią pola, a trwała belka tnąca zapewnia czyste cięcie
  • Firma oferuje kilka wariantów kosiarek zawieszanych zarówno na przednim jak i tylnym TUZ ciągnika. Centralnie zawieszony zespół tnący płynnie podąża za powierzchnią pola, a trwała belka tnąca zapewnia czyste cięcie

Czym wyróżniają się kosiarki ELHO?

W przypadku kosiarek z kondycjonerem marki ELHO wyróżniają się one między innymi unikalnym systemem nawracania na uwrociach. Do ich podnoszenia wykorzystywany jest system GPS. Komputer uwzględnia długość zestawu i prędkość jazdy. Operator jednym przyciskiem podnosi tylko kosiarkę czołową montowaną na przednim TUZ-ie ciągnika. System zaś wyłącza obroty kosiarek tylnych i je podnosi dokładnie w momencie wyjazdu z koszonego łanu. ELHO oferuje kosiarki czołowe do 3,7 m szerokości roboczej a tylne do 10,5 m. Inną ciekawą maszyną ELHO są ścielarki. Agrihandler zamierza je promować wśród polskich rolników. Dostępne są dwa typy maszyn zaczepiane i zawieszane na tylnym TUZ-ie ciągnika. Mają one aż trzy funkcje robocze. Ścielenia górą, podawania paszy oraz ścielenia klatek. Parametry oraz rodzaj pracy jest ustawiany poprzez zmianę obrotów skrzyni rozdzielczej oraz podajnika. Podobnie jak to miało miejsce w zeszłym roku także i w tym Agrihandler zamierza zorganizować maszynowy Demo Tour, podczas którego zostaną zaprezentowane możliwości oferowanych maszyn. Jego szczegóły oraz przebieg uzależnione są od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Będą także pokazy indywidualne. Współpracujemy z dużymi gospodarstwami, które są zainteresowane szerokimi kosiarkami z kondycjonerami, a także ścielarkami. Będziemy więc nasze urządzenia, w tym maszyny marki ELHO, prezentować także podczas pokazów realizowanych na potrzeby pojedynczych gospodarstw – zapewnia Aleksander Muss.

Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: ELHO
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 04:50