Wzrost kosztów typowych materiałów budowlanych spowodował, że wiele gospodarstw zaczęło szukać oszczędności przy realizacji inwestycji gospodarskich. Hale łukowe, mimo że wymagają niższych nakładów, pod względem jakości i solidności nie ustępują murowanym garażom, warsztatom, oborom czy też kurnikom.
StoryEditorBudynki gospodarcze i inwentarskie

Hale namiotowe lub tunelowe znacznie tańsze niż budynki murowane. Co można zainstalować w środku?

03.07.2023., 14:15h
Mogą być łukowe lub o prostych ścianach. Poszczególni producenci stosują różnorodne elementy konstrukcyjne. Zasada budowy tych obiektów jest podobna. Najczęściej wykorzystywany jest solidny szkielet, zwykle stalowy, i odpowiednie pokrycie dachu oraz ścian. Hale łukowe oraz stalowe skutecznie konkurują z tradycyjnymi murowanymi obiektami gospodarczymi. Są solidne, a do tego znacznie tańsze od budynków z cegły.

Hale łukowe konta murowane budynki inwentarskie 

Wzrost kosztów typowych materiałów budowlanych spowodował, że wiele gospodarstw zaczęło szukać oszczędności przy realizacji inwestycji gospodarskich. Hale łukowe, mimo że wymagają niższych nakładów, pod względem jakości i solidności nie ustępują murowanym garażom, warsztatom, oborom czy też kurnikom. Ich zastosowanie może być różnorodne. A wewnątrz namiotowej lub tunelowej powierzchni można zamontować niemal wszystkie instalacje znajdujące się w zwykłych budynkach gospodarczych.

Jednym z najpopularniejszych typów hal łukowych są tak zwane hale na bale. Są wykorzystywane do przechowywania i ochrony siana, słomy lub innych materiałów rolniczych przed wilgocią, deszczem, szkod­nikami, czyli degradacją. Dzięki temu rolnicy mogą zachować te materiały w dobrej kondycji na przestrzeni długiego czasu.

image

Wzrost kosztów typowych materiałów budowlanych spowodował, że wiele gospodarstw zaczęło szukać oszczędności przy realizacji inwestycji gospodarskich. Hale łukowe, mimo że wymagają niższych nakładów, pod względem jakości i solidności nie ustępują murowanym garażom, warsztatom, oborom czy też kurnikom.

FOTO:

Hala na bale - jak jest skonstruowana i kiedy ją wybrać?

Konstrukcja hal na bale może się różnić w zależności od producenta, lokalnych warunków oraz specyfiki przechowywanych materiałów. Jednak ogólnie rzecz biorąc, hale na bale mają kilka charakterystycznych elementów konstrukcyjnych. Mają zwykle stalowe ramy, stanowiące podstawę konstrukcji. Mogą to być stalowe profile, belki lub kratownice, które są odpowiednio wzmocnione, aby zapewnić stabilność i wytrzymałość. Hale na bale mają przeważnie łukowe ściany, przez co cała konstrukcja ma kształt wielkiego namiotu. Jest ona przykrywana pokryciem z wytrzymałego materiału, takiego jak stalowe blachy faliste lub materiały odporne na warunki atmosferyczne. W niektórych przypadkach hale na bale mogą mieć pełne ściany wykonane z materiałów, takich jak blacha, drewno lub inne panele. Producenci stosują także różne typy drzwi, często przesuwnych. Jednak zdarza się, że hale na bale mają otwarte boki lub półotwarte ściany, które zapewniają wentylację i przepływ powietrza, co jest istotne dla niektórych przechowywanych materiałów. Specyfiką hal na bale są fundamenty. Mogą być betonowe w postaci różnych bloczków lub też bywają bezpośrednio przytwierdzane do gruntu.

image

Jednym z najpopularniejszych typów hal łukowych są tak zwane hale na bale. Są wykorzystywane do przechowywania i ochrony siana, słomy lub innych materiałów rolniczych przed wilgocią, deszczem, szkod­nikami, czyli degradacją

FOTO:

W zależności od potrzeb hale na bale mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak systemy wentylacyjne, oświetlenie, bramy lub drzwi dla łatwego dostępu, a także izolację termiczną lub nawet akustyczną.

Hale nie tylko do przechowywania słomy

Tego typu obiekty stały się tak popularne, że nawet powstała marka Hale na Bale. Stworzyła ją firma Z.M. PROGRESS z Nowej Wsi Książęcej. Od 25 lat specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji lekkich konstrukcji stalowych, maszyn i urządzeń. Hale na Bale są jej drugim włas­nym dużym produktem. Pierwszym była seria mobilnych kurników.

Firma oferuje rolnikom hale o szerokościach od 8 do 15 m. Mniejsze wersje mają konstrukcję nośną wykonaną z rury ocynkowanej ⌀ 60 mm × 2,0 mm². Całość konstrukcji jest cynkowana ogniowo i obustronnie. Szkielet jest kryty odporną plandeką, która jest zbrojona siatką o gramaturze 900 g/m². Istnieje możliwość wyboru koloru siatki według palety RAL. Producent zapewnia, że plandeka zaoczkowana na obydwu końcach daje możliwość jej ewentualnego wydłużenia w przyszłości. Hale tego typu mają budowę modułową. Szkielety można więc wydłużać, dokładając kolejne jego segmenty. Konstrukcja jest przytwierdzana do podłoża kotwami o długości 1 m. System kotwienia bez ław fundamentowych pozwala na użytkowanie hali magazynowej nawet w trudnych warunkach atmosferycznych oraz szybki montaż i demontaż w przypadku potrzeby przestawienia jej w inne miejsce. Najmniejsza hala na bale może funkcjonować bez ścian frontowych, z bramą rolowaną i drzwiami lub z drzwiami rozsuwanymi. Można w nich także stosować szereg dodatkowych rozwiązań, w tym świetliki w szczycie i ścianach bocznych. Wytrzymałość śniegowa szacowana jest przez producenta w zależności od modelu nawet na 120 kg/m2. Z kolei odporność na wiatr wynosi 90 km/h. W niektórych przypadkach, w zależności od konfiguracji hali, oprze się ona wiatrowi wiejącemu z prędkością do 140 km/h.

Proces produkcji odbywa się w fabryce firmy. Prowadzone są tam wszystkie etapy wytwarzania elementów hali. Dzięki temu może ona być szybko dostarczona do gospodarstwa, do którego przyjeżdża jako niemal gotowy produkt.

Technologia Shelterall w halach tunelowych - na czym polega?

W naszym kraju dostępna jest także francuska technologia hal łukowych typu tunelowego marki Shelterall. Jej dystrybutorem jest firma Arbena. Sprawdzają się zarówno w roli półotwartych lub zamkniętych garaży do przechowywania dużych maszyn mobilnych, jak i obiekty hodowlane. Można dzięki nim stworzyć przestronne, izolowane obory dla bydła, drobiu, kóz oraz owiec. Konstrukcje tunelowe można bowiem izolować przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna. W takich przypadkach stosuje się dwie warstwy plandeki. Między nim wstawiana jest warstwa izolacyjna o grubości 8–16 cm.

Rozwiązanie to powoduje, że nawet w mroźne dni zniwelowane jest ryzyko skraplania się i osadzania pary wodnej. Wewnątrz zapewniona jest zaś temperatura odpowiednia dla zwierząt. W przypadku aranżacji hali tunelowej na potrzeby utrzymania bydła Arbena zaleca użycie blachy zabezpieczającej wewnętrzną stronę poszycia przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Łukowe konstrukcje dzięki swoim wymiarom oraz nieobecności podpór pozwalają na aranżację stołu paszowego wraz z legowiskami w taki sposób, aby utrzymać swobodny ruch zwierząt i zapewnić im bezpieczeństwo. Hale tunelowe można swobodnie integrować z niezbędną technologią wykorzystywaną w utrzymaniu bydła.

Budowa hal opiera się na szkielecie nośnym, który wykonany jest z profili OV 90 ze stali ocynkowanej o wysokiej granicy sprężystości. Producent zapewnia, że jest on dwa razy bardziej wytrzymałe niż rura φ 60 ze zwykłej stali. W zależności od wielkości hali profile są ustawiane co 1 m lub 1,5 m. Jest także dodatkowy profil OV 130, dzięki niemu został zwiększony rozstaw poszczególnych przęseł profilowych do 2 m. W oparciu o OV 130 produkowana jest hala o szerokości 15 m, która należy do najpopularniejszych wersji hal łukowych.

Obiekty są także dostępne w szerokościach 8 m, 9,3 m, 10 m, 12 m. Producent zapewnia, że technicznie długość hal limitowana jest tylko wielkością działki. Im jest ona większa, tym koszt metrra kwadratowego zamkniętej powierzchni jest mniejszy.

image

Łukowe konstrukcje dzięki swoim wymiarom oraz nieobecności podpór pozwalają na aranżację stołu paszowego wraz z legowiskami w taki sposób, aby utrzymać swobodny ruch zwierząt i zapewnić im bezpieczeństwo.

FOTO:

Montaż stalowych profili do podłoża odbywa się przy zastosowaniu niewymagających spawania krzyżakowych elementów złącznych. Technologia hal jest uniwersalna. Oczywistą zaletą jest ich montaż bezpośrednio do podłoża. Rolnicy mają także możliwość kotwiczenia szkieletu hal do różnego rodzaju fundamentów. Hale można także mocować do gruntu, betonu, asfaltu.

Jak skonstruowane są hale stalowe i kiedy zdecydować się na taki system?

Na rynku dostępne są także rozbudowane systemy hal stalowych. Wykorzystywać je można jako magazyny albo hale produkcyjne lub też garażowe. Hale stalowe zresztą przez rolników są wybierane ze względu na możliwość łączenia funkcji i przeznaczenia. Firma Ditta-Seria to specjalista z zakresu budowy takich obiektów. Oferuje hale na zboże z regularną stalową ścianą oporową. Jest to system, który składa się z gotowych żelbetowych prefabrykatów (stóp), konstrukcji stalowej, w skład której wchodzą: główne ramy szczytowe ze stalowych elementów spawanych (słupów i blachownic o zmiennym przekroju); ocynkowane stężenia (usztywnienie konstrukcji); ocynkowane kształtowniki zimnogięte konstrukcji drugorzędnej (płatwie, rygle) z elementami złącznymi, a także ściany oporowej wykonanej ze stalowych kształtowników zimnogiętych pokrytych trwałą powłoką cynkową. Powierzchnia hali zależna jest więc od możliwości inwestora oraz wielkości jego działki. Modułowy system pozwala na swobodne wydłużanie obiektu.

W halach Ditta-Seria ściany boczne są wzmocnione konstrukcją oporową. W zależności od rozmiaru hali ma ona kilka metrów. Jest to autorskie rozwiązanie firmy Ditta-Seria. Stalowe przęsła, do których montowane są ściany, stanowią dodatkowe wzmocnienie. Między nimi umieszczane są poprzeczne stalowe listwy, które opierają się bocznym naciskom, jakie wywiera składowane w znacznych ilościach zboże w magazynie płaskim. Technologia magazynu ze ścianą oporową pozwala na przechowywanie znacznych ilości zboża oraz kukurydzy.

image

Na rynku dostępne są także rozbudowane systemy hal stalowych. Wykorzystywać je można jako magazyny albo hale produkcyjne lub też garażowe.

FOTO:

Rozwiązaniem łączącym funkcje hali tunelowej, jak i magazynu stalowego są hale łukowe lub o prostych ścianach, które wykorzystują pokrycia stalowe. Firma OLIMET Dariusz Bieganek oferuje dwa rodzaje hal stalowych w pełni łukowych oraz ze ścianami prostymi. Hale składają się z przęseł rurowych. Średnica rury wynosi 76,1 mm, a jej grubość to 4 mm. Producent przęsła łączy śrubami M-16. Nie ma ograniczeń co do długości przęseł, ich rozstaw wynosi 2,5 m, a liczba zastosowanych przęseł warunkuje długość i powierzchnię metalowej konstrukcji. Można więc mieć obiekty o długości na przykład 10, 12,5 czy 15 m. Przęsła są łączone poprzez drewniane łaty montowane co 0,6 m. Pokrycie dachowe stanowi zaś ocynkowana 0,5-milimetrowa blacha trapezowa T7 o układzie falistym o dowolnym kolorze. Ściany szczytowe łukowych hal stalowych mogą być w pełni zabudowane. Istnieje także możliwość montażu dowolnych bram, zarówno przesuwanych, jak i otwieranych.

Standardowa szerokość łuku to 10,8 m. Można ją zwiększyć o 1 m. Dodatkową funkcją jest także montaż świetlików dachowych, co ma duże znaczenie w przypadku wykorzystywania hali łukowej do utrzymywania zwierząt.

OLIMET do wykonania ścian bocznych stosuje blachę z filcem. Ogranicza ona ryzyko skraplania się wody pod blachą. Producent zaleca stosowanie utwardzonego podłoża w postaci bloków betonowych o wymiarach 60 × 60 cm osadzonych na głębokości 80 cm. Można także montaż wykonać na betonowej płycie. W ofercie firmy Olimet znajdują się także hale stalowe, które mają ściany proste. Są stawiane głównie po to, aby pełnić funkcje magazynowe oraz warsztatowe.

Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 19:51