StoryEditorWiadomości rolnicze

Innowacyjny “pług węglowy” od Lemken

15.02.2022., 09:02h
Firma Lemken we współpracy z Centrum Badań nad Krajobrazem Rolniczym im. Leibniza (ZALF) opracowała innowacyjny pomysł “pługa węglowego”. Nowoczesna maszyna ma zmniejszać zagęszczenie gleby, poprawiać jej żyzność, a w efekcie – zwiększać plony. Jaki ma być mechanizm działania innowacyjnego pługa?

Pług Lemken zmiesza i użyźni glebę 

Zadaniem nowej maszyny od Lemken ma być wzbogacanie głębszych warstw gleby o dwutlenek węgla. Będzie to możliwe dzięki korpusom, pracującym na różnych głębokościach. Przy pracy pług będzie tworzył swoiste tunele, do których wprowadzona zostanie bogata w próchnicę warstwa gleby. Mniej wartościowe niższe warstwy wymieszają się z humusem, a dzięki dopływowi węgla z roślin uprawnych z czasem wzbogacą się w próchnicę. 
Proces użyźniania można powtórzyć o mniej więcej pięciu latach, ale po przekątnej w stosunku do głównego kierunku pracy. 

Zmieszana gleba ulepszy plonowanie 

Badania wykazały, że ponad połowa wprowadzonego przez zastosowanie pługu węglowego humusu jest zatrzymywana w glebie, a to wpływa pozytywnie na plonowanie roślin. Dzięki temu rozwiązaniu korzenie sięgają głębszych warstw gleby i mogą wykorzystać znajdującą się tam wodę i składniki odżywcze. Uzyskane w ten sposób plony mogą być wyższe nawet o 5% w pierwszym roku. 

Pług z nowymi rozwiązaniami 

W połączeniu z modułem iQblue connect, pług oparty na obecnie dostępnych modelach Lemken, będzie mógł zbierać dane dotyczące pracy w danym miejscu oraz precyzyjnie dokumentować głębokość i położenie utworzonych kanałów. 
Nowy pług ma być dostępny od połowy 2024 roku.

fot. Lemken
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 04:45