Claas Axos 240Claas
StoryEditorMaszyny rolnicze

Jak ciągnik Claas Axos sprawdza się w wyspecjalizowanych gospodarstwach?

07.02.2024., 16:00h
Produkcja owoców i warzyw znajduje się w Polsce na najwyższym poziomie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii rolnicy mogą efektywniej dbać o swoje plantacje. Jednym, z narzędzi wspierających sadowników w pracy jest ciągnik Claas Axos 240.

Produkcja owoców i warzyw w Polsce

Jak wynika z informacji zgromadzonych przez GUS, w roku 2023 produkcja owoców miękkich z krzewów owocowych i plantacji jagodowych została oszacowana na blisko 566 tys. ton, przy czym 180 tys. ton stanowiły truskawki. Natomiast zeszłoroczna produkcja kalafiorów wyniosła 128 tys. ton.

Dzięki takim wynikom Polska znajduje się w czołówce producentów owoców i warzyw z Unii Europejskiej. Choć w ostatnim czasie z powodu trudnych warunków atmosferycznych, a także ograniczenia stosowania środków ochrony roślin, zbiory zmalały, to nasz kraj nadal znajduje się na czołowym miejscu.

Utrzymywanie upraw owoców i warzyw na wysokim poziomie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie ciągniki rolnicze. Jednym z modeli chętnie wybieranych przez sadowników jest CLAAS AXOS.

Claas Axos 240 – jakie ma zalety?

Ciągnik Claas Axos 240 jest ciągnikiem, którego wyboru nie żałuje Andrzej Turkowski z woj. mazowieckiego, zajmujący się  uprawą truskawek, brokułów i malin. Wybór tego modelu był uzależniony od oczekiwań rolnika potrzebującego:

  • przekładni z elektrohydraulicznym rewersem,
  • dwoma biegami pod obciążeniem,
  • pięcioma biegami.

Rolnik oczekiwał, że po zakupie modelu ciągnika wyposażonego w powyższe funkcję będzie mógł usprawnić i przyspieszyć pracę oraz ograniczyć zużycie paliwa. Ponadto za zakupem Claasa Axosa 240 przemawiały fabrycznie zamontowane wąskie koła, dzięki którym rolnik może teraz korzystać z ciągnika również podczas intensywnych upraw ogrodniczych. Finalnie postawił na koła o rozmiarze 280/85 R28 oraz 340/85 R38 o rozstawie 140 cm.

image

Claas Axos 240

FOTO: Claas

Claas Axos w połączeniu z opryskiwaczem rurowym

W gospodarstwie Turkowskiego ciągnik Claas Axos 240 współpracuje z opryskiwaczem rurowym, zawieszanym, który w ślad podąża za nim, co nie byłoby możliwe przy użyciu opryskiwacza zaczepianego. Pracując z zaczepianą wersją opryskiwacza rolnik zniszczyłby truskawki i warzywa przy koleinach i jednocześnie naraziłby się na straty. W związku z tym Class Axos 240 musiał być jednocześnie nośnikiem cieczy roboczej, dlatego został wyposażony w dwa zbiorniki o pojemnościach 600 l i 1 100 l, co umożliwia prawidłowe rozłożenie masy.

W co jeszcze jest wyposażony Claas Axos 240?

Poza powyższymi opcjami ciągnik Turkowskiego został również wyposażony w przedni TUZ i WOM, które poza opryskami są wykorzystywane w pracach zintegrowanych:

  • rozsiewacz przedni do nawozów oraz pielnik na tył,
  • rozścielarka słomy oraz mulczer,
  • precyzyjny podsiewacz z przodu,
  • z tyłu glebogryzarka do jednokrotnego przejazdu do rozdrabniania liści truskawek.

Poza tym ta wersja ciągnika ma również przedni ładowacz, dzięki któremu możliwe jest szybkie ładowanie owoców do skrzyni.

Jakie plany wobec Claasa Axosa 240 ma Turkowski?

Turkowski ma w planach dokupienie do ciągnika taśmowego podajnika do brokułów, które będzie zbierał róże tych warzyw od pracowników idących i ścinających je rzędami na polu. Aby było to możliwe konieczne jest zapewnienie:

  • wysokiego wydatku hydrauliki na poziomie 87 l/min,
  • niskiej prędkości jazdy, zaledwie ok. 300 m/h.

Dzięki ciągnikowi Axos jest to możliwe, jednak dla przekładni takie działanie stanowi wyzwanie, ponieważ dorosła osoba porusza się z prędkością 5000-6000 m/h.

image

Claas Axos 240

FOTO: Claas

Claas Axos pozwala na sadzenie drzew

Claas Axos sprawdza się także w gospodarstwie szkółkarskim w innym gospodarstwie na Mazowszu. Tam rolnik ma ciągnik o masie ponad 4 t. Traktor został wyposażony w przekładnię z biegami pełzającymi oraz wydajną hydraulikę o wydajności 87 l/min.

Szerokość całkowita ciągnika jest wynosi mniej niż 1,5 m, co było możliwe dzięki montażowi specjalistycznego ogumienia o wymiarach 280/85R28 i 270/90R42. Ciągnik pracuje z czterorzędową sadzarką do drzew.

Ciągnik pracujący z prędkością 200 m/h umożliwia posadzenie 1 200 drzewek w szkółce w przeciągu 1 h.

Nie da się ukryć, że Claas Axos jest wszechstronnym urządzeniem umożliwiającym pracę w ogrodnictwie i szkółkarstwie.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 14:31