Zbiór kukurydzy na ziarnoClaas
StoryEditorKombajn

Jak przygotować kombajn do zbioru kukurydzy na ziarno?

30.09.2023., 16:00h
Przygotowanie kombajnu do zbioru kukurydzy na ziarno w odpowiedni sposób to obowiązek każdego rolnika. Nierzadko zdarza się, że w pośpiechu farmerzy zapominają o sprawdzeniu poszczególnych części maszyny i dochodzi do nieszczęścia. Podpowiadamy, o czym powinien pamiętać rolnik przygotowujący kombajn do zbioru kukurydzy.

Dlaczego należy zadbać o kombajn przed zbiorem kukurydzy?

Właściwe przygotowanie kombajnu do zbioru kukurydzy jest bardzo ważne. Dostrzeżenie małej usterki może zapobiec wystąpieniu większej awarii, co jednocześnie generuje dodatkowe koszty. Jak zauważa Mateusz Janicki, specjalista ds. maszyn żniwnych John Deere Polska, rolnik, przygotowując kombajn do zbioru kukurydzy na ziarno, musi pamiętać o zaleceniach producenta i stosować się do nich.

– Kombajn do zbioru kukurydzy należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta. Dla rolnika ważna jest ilość zebranego ziarna, które z reguły jest wilgotne. Jeśli właściciel kombajnu nie przygotuje prawidłowo maszyny, może narazić się na uszkodzenie kombajnu oraz na dużą ilość uszkodzonych ziaren w zbiorniku. Ja zawsze zalecam pełne przygotowanie kombajnu do zbioru kukurydzy, dzięki temu maszyna będzie nam służyć przez długie lata, a zbierany materiał będzie dobrej jakości – zaznacza Janicki.

O czym należy pamiętać, przygotowując kombajn do zbioru kukurydzy na ziarno?

Rolnik, przygotowując kombajn serii T John Deere do zbioru kukurydzy na ziarno, powinien pamiętać o przygotowaniu takich części maszyny jak:

  • klepisko – należy wymienić dwie pierwsze sekcje na wkładki z okrągłymi prętami (w przypadku zamontowanego klepiska do zbioru roślin drobnoziarnistych należy wymienić je na klepisko uniwersalne),
  • zasłony bębna młócącego (zaślepki bębna) – są niezbędne do zbioru kukurydzy, ponieważ zapewniają prawidłowy omłot i zapobiegają gromadzeniu się materiału wewnątrz bębna,
  • prędkość bębna młócącego – obroty powinny zostać zmniejszone, do czego służy przekładnia zwalniająca bęben młócący (250-470/470-950 obr./min),
  • sita – należy wymienić na „kukurydziane”,
  • przenośnik czystego ziarna – należy wzmocnić sprzęgło oraz 3 stalowe łopatki w przenośniku, które usuwają zanieczyszczenia z przenośnika i poprawiają transport kukurydzy,
  • rozdrabniacz słomy i rozrzutnik plew – do ich prawidłowego funkcjonowania konieczne jest zmniejszenie prędkości obrotowej; w przypadku rozdrabniacza z 3 600 do 1 800 obr./min,
  • szczotka chłodnicy – należy zamontować ją na osłonie chłodnicy w celu zapobiegnięcia „zaklejeniu chłodnicy”,
  • osłony ślimaków w zbiorniku czystego ziarna i rura wysypująca – w kombajnie serii T John Deere jest możliwość zainstalowania przekładni zwalniającej wysyp ziarna, które okazuje się szczególnie przydatne podczas zbioru kukurydzy,
  • bęben separatora – w kombajnach wyposażonych w bęben separatora należy zmniejszyć jego prędkość (zmiana pasa klinowego/zamiana kół pasowych) ponadto należy zwiększyć przestrzeń pod klepiskiem bębna,
  • odrzutnik bębna młócącego – konieczne jest zwiększenie przestrzeni pod odrzutnikiem.

Jak przygotować przystawkę hederu do zbioru kukurydzy?

Zadaniem przystawki hederu do zbioru kukurydzy jest odseparowanie kolb od pozostałości masy oraz rozdrobnienie łodyg i liści. Jak twierdzi Andrzej Kulczyński z Claas Polska, prawidłowa praca przystawki jest zależna od odpowiedniego ustawienia kąta zbioru.

– Najlepiej, jeżeli przystawka pracuje pod małym kątem, co generuje mniejsze straty kolb. Innym, równie ważnym elementem, jest szczelina płyt zrywacza. Im cieńsza łodyga i kolba, tym szczelina będzie mniejsza. Jest ona regulowana hydraulicznie z kabiny. Warto pamiętać także o ostrych nożach, które wpływają na lepsze rozdrobnienie oraz niższe zużycie paliwa – mówi Andrzej Kulczyński z CLAAS Polska.

O czym jeszcze musi pamiętać rolnik, przygotowując kombajn do zbioru kukurydzy na ziarno?

Rolnik przygotowujący kombajn do zbioru kukurydzy na ziarno powinien również zwrócić uwagę na wysokość rośliny, którą zamierza kosić po to, by w razie potrzeby zainstalować wcześniej podwyższenie zewnętrznych ścian przystawki, dzięki czemu zmniejszy straty kolb.

Przy zbiorze kukurydzy nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu kół, które można ochronić, zamawiając łamacze pozostałych łodyg ściernika, zwiększające trwałość ogumienia kombajnu.

W kwestii układu czyszczącego zwróćmy uwagę na sito górne, aby było ono otwarte mocniej w porównaniu z tradycyjnym zbożem. Sito dolne zaś powinno zostać wymontowane. Należy także pamiętać, że wszystko musi zostać jeszcze sprawdzone już podczas samej pracy na podstawie uzyskanych strat czy czystości ziarna.

Przezbrojenie maszyny musi również obejmować zaślepienie chwytacza kamieni oraz zmianę pozycji łańcuchów wciągających plon w przenośniku pochyłym. Co prawda ryzyko chwytania kamieni podczas zbioru kukurydzy jest dosyć niskie, ale zamknięty chwytacz nie będzie gromadził wilgotnych kolb, mogących powodować problemy z przemieszczaniem się materiału do bębna młócącego.

Co pomaga w przygotować kombajn do zbioru kukurydzy na ziarno?

Pomocą służą również systemy wspomagające operatora maszyny. Mogą one, podobnie jak w przypadku zboża, same zmieniać ustawienie kombajnu w zależności od warunków zbioru i wybranej optymalizacji. Wszystko opiera się na „dialogu”, który system prowadzi z operatorem, przeprowadzając go krok po kroku do optymalnego ustawienia maszyny. Proponowane ustawienia powinny być dokonane lub zatwierdzone przez operatora. Systemy automatyczne takie jak CEMOS AUTOMATIC samodzielnie dokonują regulacji ustawień systemów roboczych, uwzględniając przy tym zmieniające się w ciągu dnia warunki zbioru, a także sprawdzając i stale dostosowując nastawy. Dzięki temu otrzymujemy poziom efektywności, którego żaden operator nie mógłby osiągnąć poprzez ustawienia ręczne.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: John Deere, Claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 17:36