StoryEditorŁadowarki

Ładowarki teleskopowe Claas Scorpion zyskają większą moc

01.11.2022., 16:11h
Wydajniejsze i mocniejsze silniki Liebherr, asystent hamowania i automatyczne wsuwanie masztu to tylko niektóre z ulepszeń wprowadzonych do najnowszych ładowarek teleskopowych Claas dobrze znanej rolnikom serii Scorpion, które pojawią się na rynku już w 2023 roku.

Wyższa moc silnika i hydrostatyczny napęd jezdny Varipower 2

Jak zapowiada niemiecki producent, najnowsze modele ładowarek teleskopowych Scorpion nie tylko zyskają na mocy, ale też na wydajności i komforcie obsługi. Dotychczas cała seria modeli Scorpion posiadała wydajne silniki czterocylindrowe Deutz. Na rok modelowy 2023 silnik Stage V o pojemności 3,6 l w modelach ładowarek Scorpion 732, 736, 741 i 746 zostaną zoptymalizowane pod kątem większej wydajności i osiągów, otrzymując po 50 Nm więcej momentu obrotowego i wzrost mocy do 142 KM.

Jak zapewnia producent, nowe, kompaktowe silniki opracowane we współpracy z firmą Liebherr, pozostają przy tym oszczędne w eksploatacji i będą posiadać niskie wymagania konserwacji.

Od zeszłego roku roku modele ładowarek Scorpion 741, 736 i 732 posiadają  hydrostatyczny napęd jezdny Varipower 2. System ten zapewnia długą żywotność, jeszcze większą wydajność napędu i niższy poziom hałasu podczas pracy. Ponadto operator może wybrać jedną z trzech zakresów prędkości jazdy: od 0 do 20 km/h, od 0 do 30 km/h i od 0 do 40 km/h. Prędkość maksymalna wynosi 40 km/h, ale może zostać ograniczona do 30 lub 20 km/h.

Skuteczność hamowania wszystkich modeli ładowarek serii Scorpion została dodatkowo zoptymalizowana przez nowe rozwiązania technologiczne, takie jak zawór hamulcowy, pedał hamulca, automatyczny hamulec postojowy jako asystent hamowania podczas jazdy pod górę i w dół, który zapobiega staczaniu się maszyny, a także nową konfigurację oprogramowania.

Szybkie cykle ładowania

Żeby jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć cykle ładowania większe modele ładowarek Scorpion 960 do 746 wyposażono w automatyczne wsuwanie ramienia teleskopowego przy opuszczaniu. Co więcej, wszystkie modele ładowarek będą posiadać regeneracyjną hydraulikę roboczą, czyli system opuszczania ramienia roboczego bez konieczności podnoszenia obrotów silnika, ponieważ podnoszenie odbywa się z użyciem ciśnienia hydrauliki, które zostało wytworzone podczas podnoszenia.

Nowe, bardziej komfortowe stanowisko pracy

W najnowszych ładowarkach Scorpion udoskonalono również stanowisko pracy operatora. Nowy układ klimatyzacji o większym przepływie powietrza zwiększa komfort jazdy, zwłaszcza podczas upałów. Nowa kolumna kierownicy o regulacji kąta położenia i wysokości z automatycznym wyłącznikiem kierunkowskazów zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo jazdy po drogach.

Jakie zmiany i ulepszenia wprowadzono w najnowszych ładowarkach teleskopowych Claas Scorpion?

  • Nowe, wydajne silniki czterocylindrowe Liebherr o większej o 6 KM mocy dla modeli Scorpion 732, 736, 741 i 746.
  • Zoptymalizowana skuteczność hamowania i asystent hamowania dla wszystkich modeli serii Scorpion.
  • Automatyczne wsuwanie masztu dla modeli Scorpion od 960 do 746.
  • Regeneracyjna hydraulika robocza dla zapewnienia szybszych cykli ładowania i maksymalnej oszczędności paliwa przy obniżonym poziomie hałasu.
  • Kabina z nową wydajniejszą klimatyzacją i ergonomiczną kolumną kierownicy z automatycznym wyłącznikiem kierunkowskazów.
kd an podstawie inf. prasowej Claas
Zdjęcia: Claas
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 14:14