StoryEditorCiągniki rolnicze

New Holland T4 Electric Power. Kiedy ten elektryczny i autonomiczny ciągnik trafi do produkcji?

18.01.2023., 08:01h
Firma New Holland prowadzi prace nad wykorzystaniem w traktorach układów elektrycznych. Zwieńczeniem badań jest powstanie elektrycznego ciągnika T4 Electric Power, który może pracować autonomicznie. Maszyna jest już przetestowana i jeszcze w tym roku spodziewane jest wprowadzenie jej do produkcji i sprzedaży. 

Co wiadomo o najnowszym autonomicznym ciągniku New Holland z napędem elektrycznym?

Co wiadomo o nim na dziś? Jego powstanie jest efektem współpracy koncernu CNH Industrial (właściciel New Hollanda) ze strategicznym partnerem – firmą Monarch Traktor z Kalifornii (USA).

Traktor dysponuje mocą do 120 KM i osiąga 440 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Jest w stanie poruszać się z prędkością 40 km/h. Zastosowany w nim akumulator ma dawać możliwość pracy nawet przez cały dzień, a jego ładowanie przy użyciu szybkiej ładowarki ma trwać godzinę. Możliwe stanie się dołożenie do maszyny zapasowego generatora prądu. Maszyna wyposażona została w gniazdka elektryczne, do których można podłączyć narzędzia (np. spawarkę lub wiertarkę).

Ciągnik uruchamiany ze smartfona

W ciągniku T4 Electric Power – jak zapewnia New Holland – poziom hałasu w porównaniu do spalinowego odpowiednika o zbliżonej mocy został zredukowany nawet o 90 procent. Znacznie ograniczone zostały również wibracje. Testy wykazały także zmniejszenie kosztów eksploatacji nawet o 90 procent, dzięki wyeliminowaniu kosztów zakupu paliwa, ograniczeniu kosztów utrzymania i przeglądów.

Wedle zapewnień, będzie istniała możliwość zdalnego uruchomienia ciągnika za pomocą aplikacji na smartfona. Cyfrowe usługi umożliwią monitorowanie wydajności maszyny i poziom naładowania akumulatora z dowolnego miejsca w dowolnym czasie.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 27. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 12:51