StoryEditorKombajny

Nowy kombajn John Deere X9 ograniczy straty ziarna [ZDJĘCIA]

03.01.2020., 19:01h
John Deere pokazał nowy kombajn serii X9. Ma on większą przepustowość podczas  zbioru roślin drobnoziarnistych i jednocześnie zachowana szerokość transportową poniżej 3,5 metra. Nowe rozwiązania pozwalają także na ograniczenie strat ziarna w czasie żniw. Kombajn zdobył Srebrny Medal targów Agritechnica.

John Deere X9 zdobył Srebrny Medal targów Agritechnica

Podczas targów rolniczych Agritechnica w Hanowerze John Deere, amerykański producent maszyn rolniczych, przedstawił nowy kombajn rolniczy – John Deere X9 wraz z przyrządem żniwnym z aktywnymi taśmami transportującymi.

Nowy kombajn serii X9 został nagrodzony Srebrnym Medalem targów Agritechnica w Hanowerze za innowację w zakresie rozwiązań do zbioru plonów. Nagroda to została przyznana za zmianę w budowie maszyny. 

Nowa konstrukcja – większa przepustowość przy zachowaniu szerokości transportowej

John Deere postanowił znacznie poszerzyć konstrukcję, dzięki czemu powiększono aktywnej powierzchni omłotu i separacji. Większy jest również układ czyszczący. Ma to zapewnić lepszy przepływ masy żniwnej. 

Kombajn John Deere X9 zyskał także nowy przyrząd żniwny z aktywnymi taśmami transportującymi. Mają one znacznie zwiększać przepustowość podczas zbioru roślin drobnoziarnistych. Te wszystkie zmiany jednak nie wpłynęły na zdolności poruszania się kombajnu – zachowana została szerokość transportową poniżej 3,5 metra i to przy jeździe na kołach oraz na gąsienicach.

Jak zapewniają przedstawiciele John Deere’a, nowe funkcjonalności, które otrzymał kombajn X9, mają zapewnić bardzo dużą wydajność, lepszą jakość ziarna i słomy, co minimalizuje straty. 

 

Mniejsze straty ziarna i równomierne rozrzucanie resztek pożniwnych

Maszyna świetnie radzi sobie na nachyleniach gruntu i pochyłościach, zapewniając ściernisko o równej wysokości oraz równomierne rozrzucanie resztek pożniwnych, co jest szczególnie istotne przy uprawie uproszczonej – przekonuje Mateusz Janicki z John Deere Polska. – Ponadto pas transportujący ze specjalnie zaprojektowaną powierzchnią, ogranicza straty ziarna, co wpływa pozytywnie na wydajność. Nowy przyrząd żniwny z aktywnymi taśmami transportującymi może także współpracować z  kombajnami serii S – dodaje Mateusz Janicki.

Średnia wydajność zbioru kombajnu X9 – zdaniem John Deere’a – może wynosić nawet powyżej 100 t/h. Taki wynik osiągnięto podczas zbioru pszenicy w Danii, która plonowała na poziomie 10 t/ha. 

 

Większy komfort dla operatora 

Nowy kombajn X9 uzyskał nowy wygląd w porównaniu do starszych serii. Inżynierowie John Deere’a zadbali także o zmiany w kabinie, które mają poprawić komfort pracy operatora. Ulepszono także oświetlenie robocze. 

Jednak wprowadzając nowości zdecydowano się zachować interfejsy i elementy sterujące identyczne do tych stosowanych w innych maszynach John Deere. Ma to pozwolić kombajniście na łatwe i szybkie przesiadanie się z jednej maszyny na drugą. 

 

Kombajn idealny dla dużych gospodarstw? 

Przedstawiciele producenta maszyn rolniczych przekonują, że nowe funkcje John Deere;a X9 ułatwią dużym gospodarstwom rolnym zwiększenie wydajności i zysków.

Nowy kombajn X9 z przyrządem żniwnym z aktywnymi taśmami transportującymi zostanie oficjalnie zaprezentowany w warunkach polowych latem 2020 roku.

 

Paweł Mikos
Fot. John Deere Polska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 23:03