StoryEditorWiadomości rolnicze

Parametry zielonki mierzone bezpośrednio na sieczkarni

23.12.2016., 10:12h
Już w trakcie zbioru można zbadać zawartość suchej masy zielonki oraz zmierzyć ilość białka, tłuszczu, skrobii, włókna oraz popiołu i to z dokładnością do 2 procnet. Takie możliwości daje czujnik spektrometrii na bliską podczerwień (NIR), który będzie montowany na sieczkarniach New Hollanda. Tym samym ten producent dołącza do firm John Deere i Krone, które oferują już takie rozwiązanie.

To efekt nawiązania współpracy New Hollanda z firmą Dinamica Generale, która specjalizuje się w zakresie systemów ważenia, rozwiązań elektronicznych i analizatorów dla rolnictwa, opartych na technologii NIR. Spółka ma siedzibę we Włoszech oraz oddziały na całym świecie: m.in. w USA, na Ukrainie, w Chinach i Indiach. Dinamica Generale opracowuje i produkuje elektroniczne rozwiązania i czujniki od 25 lat.

W polskich gospodarstwach jest znana przede wszystkim z różnego typu systemów ważenia stosowanych m.in. w wozach paszowych. Czujnik NIR to jednak bardziej zaawansowane rozwiazanie. Wykorzystuje znajwisko, jak dany materiał pochłania, odbija lub przepuszcza promieniowanie podczerwone. Każda z cząstek ma bowiem swój unikalny zestaw poziomów energetycznych, zatem inaczej reaguje na skierowane na nie światło w paśmie bliskiej podczerwieni. Dzięki tym indywidualnym właściwościom można na bieżąco określać zawartość wody i innych składników w badanej substancji. Oczywiście samo skierowanie wiązki to nie wszystko. Kluczowa przy tej metodzie jest interpretacja odbitej fali elektromagnetycznej z zakresu bliskiej podczerwieni, która rejestrowana jest w postaci obrazów promieniowania (tzw. widm). Otrzymane obrazy muszą być porównywane do wartości wzorcowych. Dlatego też podstawowym etapem tego badania jest tworzenie bazy widm. Im jest ona bogatsza, tym dokładniejsze można uzyskać wyniki pomiarów. Bazę widm tworzy się w laboratoriach. Wedle informacji, urządzenie będzie wymagało corocznej kalibracji, ale dzięki systemowi NIR On Board DG będzie może ją wykonać zdalnie przez internet. Dane zgromadzone przez system będzie można łatwo przenieść na komputer gospodarstwa poprzez pamięć USB lub sieć Wi-Fi.

New Holland nie ukrywa, że takie rozwiązanie przyniesie rolnikom kolejne cenne informacje ułatwiajace przygotowanie paszy dla bydła. Dane dostarczane przez system NIR będą również wartościowe dla biogazowni, które potrzebują dokładnej wiedzy na temat jakości plonu w celu ustalenia jakości substratu wykorzystywanego do produkcji biogazu.

Przemysław Staniszewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 12:39