Brona Arcadia od KvernelandKverneland
StoryEditorMaszyny rolnicze

Potężna broń do zwalczania chwastów. Brona Kverneland Arcadia ma aż 12 metrów szerokości roboczej

02.12.2023., 15:30h
Brona Kverneland Arcadia jest narzędziem do mechanicznego usuwania chwastów. Dzięki szerokości roboczej 12 m w znacznym stopniu ułatwia pracę rolnikowi.

Jak działa brona Arcadia?

Jak wynika z informacji opublikowanej przez producenta brony, doskonale sprawdza się w uprawach rzędowych, zbożach i warzywach. Kiedy rolnik ma ograniczone możliwości i nie może zastosować chemicznych środków ochrony roślin, z pomocą przychodzi mu Arcadia. Maszyna wyciąga na powierzchnię chwasty, jednocześnie odsłaniając korzenie i zostawiając rośliny na glebie do wyschnięcia. Taki sposób usuwania chwastów, zdaniem producenta, redukuje możliwość ich odrastania niemalże do zera.

Brona Arcadia ma pozytywny wpływ na glebę

Jak przekonuje producent, brona Arcadia zapewnia wymagany efekt kruszenia i wyrównania gleby poprzez rozbicie jej wierzchniej warstwy i zerwanie wierzchniej pokrywy, co ma pozytywny wpływ na wschody nasion i przywraca przepływ wody, jednocześnie stymulując rozwój organizmów żyjących w glebie.

Jak wygląda brona Arcadia?

Brona Arcadia to maszyna, która ma 420 zębów o średnicy 7 mm, których nacisk i kąt są regulowane niezależenie sterowaniem hydraulicznym i monitorowane poprzez specjalne wskaźniki widoczne z kabiny. Zastosowanie w uprawie ustawień podwójnego nacisku i intensywności przekłada się na wydłużenie okien roboczych brony zębowej. Możliwe jest ustawienie zębów pod kątem łagodnym, dzięki czemu redukuje się ryzyko uszkodzenia roślin będących we wrażliwej fazie uprawy.

Jak działają zęby w bronie Arcadii?

Jak informuje portal Profitechnika: „Arcadia pozwala na szeroki zakres nacisku do 5 kg na ząb. 420 zębów o średnicy 7 mm rozmieszczono w siedmiu rzędach, między którymi odstęp wynosi 2,8 cm i zapewnia wydajne odchwaszczanie mechaniczne”. Równy rozkład nacisku zębów jest możliwy dzięki temu, że przy każdym z nich jest sprężyna napinająca. Pielenie wyższych redlin i wyższa wydajność są możliwe dzięki prześwitowi pod belką równemu 58 cm. Położenie kół znajdujących się z przodu ramy można dostosować do odległości między rzędami upraw i redlinami.

Nowe modele Arcadii w wersji ISOBUS

Brona zębowa Arcadia zostanie wprowadzona na rynek w szerokości 12 m. Jak informuje producent, kolejne modele zostaną połączone z systemem ISOBUS. Ponadto Arcadia jest wyposażona w 10 sekcji, z których każda ma 1,20 m, dzięki czemu każdy segment może być podnoszony automatycznie.

Czy Arcadią można przemieszczać się po drodze?

Producent brony Arcadia w trosce o bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego zastosował system portfelowy do wersji trzyczęściowej o szerokości transportowej, równej ok. 3 cm. Ponadto maszyna ma instalację świateł drogowych i tablice ostrzegawcze.

Kiedy rolnicy będą mogli kupić Arcadię?

Kupno Arcadii będzie możliwe w roku 2024, zaś pełna produkcja została zaplanowana na 2025 r.

image
Rolnicy. Podlasie

Talerzówka łańcuchowa na testach u Tomka i Moniki z "Rolnicy. Podlasie". "Pierwsza taka maszyna w Polsce" [WIDEO]

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Profitechnika, Kverneland

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 01:26