John Deere zaczyna współpracę z firmą Elona MuskaJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorTechnologie rolnicze

John Deere zaczyna współpracę z firmą Elona Muska

14.02.2024., 11:00h
To już pewne, rolnicy będą mieli większy dostęp do GPS i GMS, dzięki komunikacji satelitarnej, a wszystko za sprawą współpracy, którą John Deere nawiąże z firmą SpaceX. Ale czy wszyscy?

John Deere i SpaceX będą współpracować

Jak informowaliśmy w ostatnim czasie, w związku z chęcią zwiększenia dostępu rolników do GPS i GMS firma John Deere podjęła decyzję o nawiązaniu współpracy z firmą SpaceX założoną w roku 2002 przez Elona Muska. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie producentom rolnym najbardziej nowoczesnej usługi łączności satelitarnej.

To pierwsze w branży rolniczej partnerstwo ze SpaceX, które umożliwi klientom John Deere zwiększenie produktywności, rentowności oraz wpłynie na zrównoważenie rozwoju ich działalności. Jak zapewnia marka, rolnicy pożegnają się z kłopotami z łącznością i będą mogli w pełni wykorzystywać technologie rolnictwa precyzyjnego.

Nowoczesna łączność satelitarna w rolnictwie

Zdaniem Bartosza Białasa z John Deere Polska, zapewnienie rolnikom, dostępu do zaawansowanych technologii jest niezbędne, by rolnictwo precyzyjne stawało się coraz bardziej nowoczesne i wydajne.

Z kolei Aaron Wetzel, Vice President of Production and Precision Ag Production Systems w John Deere podkreśla, że dla rolników dobra łączność ma większe znaczenie niż pojedyncze zadania lub działania, dlatego ważne jest to, by mieli dostęp do technologii SpaceX.

– SpaceX uwalnia ona cały wachlarz możliwości, które bez niej są albo ograniczone, albo w ogóle niedostępne. Przykładowo, przez cały rok rolnicy muszą wykonywać zadania w niezwykle krótkich oknach czasowych. Wymaga to wykonywania bardzo precyzyjnych kroków w procesie produkcyjnym przy jednoczesnej koordynacji maszyn i zarządzaniu ich wydajnością. Dzięki łączności praca w każdym z tych obszarów jest usprawniona. W efekcie cała operacja przebiega wydajniej, skuteczniej i bardziej opłacalnie – twierdzi Wetzel.

Rozwiązanie SATCOM od SpaceX w firmie John Deere

Technologia SATCOM od SpaceX pozwoli na połączenie nie tylko nowych, ale również już wcześniej używanych maszyn poprzez satelitarną usługę internetową i wytrzymałe terminale satelitarne. Rolnicy, którzy wdrożą to rozwiązanie w swoich gospodarstwach, będą mogli korzystać z następujących technologii:

  • autonomii,
  • udostępniania danych w czasie rzeczywistym,
  • zdalnej diagnostyki,
  • ulepszonych rozwiązań do samodzielnej naprawy i komunikacji M2M (machine – to – machine).

Powyższe technologie mają niezwykłe znaczenie dla pracy rolnika, ponieważ wpływają na poprawę wydajności, a także minimalizują przestoje.

– Od ponad dwóch dekad John Deere jest liderem w branży sprzętu rolniczego, który wykorzystuje satelitarną technologię precyzyjnego naprowadzania. Teraz wprowadzamy usługę łączności satelitarnej do gospodarstw na dużą skalę, aby rolnicy, którzy mają problem z zasięgiem sieci komórkowej, mogli wreszcie czerpać korzyści ze sprawnej łączności. Rozpoczęliśmy ten proces z myślą, aby dostarczać naszym klientom wartościowych rozwiązań. Partnerstwo ze SpaceX pozwala zaoferować rolnikom funkcjonalność, która spełni ich potrzeby dziś i w przyszłości – mówi Jahmy Hindman, Senior Vice President & Chief Technology Officer w John Deere.

Jak działa rozwiązanie SATCOM od firmy John Deere?

Jak wyjaśnia producent, rozwiązanie SATCOM od firmy John Deere wykorzystuje konstelację satelitów Starlink od SpaceX zapewniającą dostęp do Internetu. Aktywowanie tego rozwiązania i połączenie maszyny z John Deere Operations Center będzie możliwe po tym, jak dealerzy John Deere zainstalują wzmocniony Starlink w kompatybilnych maszynach wraz z modemem JDLink 4G LTE.

W których państwach będzie dostępne rozwiązanie SATCOM?

Rolnictwo precyzyjne stanowi wizję przyszłości gospodarki nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Obecnie rolnicy coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu poprawiają m.in. wydajność produkcji. Niestety, dostęp do zasięgu GPS i GSM w wielu gospodarstwach nadal nie jest oczywisty.

Jak informuje firma John Deere, na razie wprowadzenie rozwiązania SATCOM zostało zaplanowane w ograniczonym zakresie, dlatego jako pierwsi dostęp do nowej technologii będą mieli rolnicy ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii, a nastąpi to już w połowie 2024 r.

image
PROTEST

Protesty rolników: Elon Musk jednoznacznie o strajku niemieckich rolników. „Popieram ich”

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: John Deere

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 21:40