Rozwiązanie Pudama zostało stworzone z myślą o siewie kukurydzy. Pozwala na punktowy wysiew nawozu
StoryEditorAgregaty

Agregat Kverneland Pudama pozwala na precyzyjny siew nasion i nawozu. Do 25 proc. oszczędności

31.01.2024., 16:00h
Kverneland przy okazji targów Agritechnica wprowadził do swojej oferty szereg nowości maszynowych. W ubiegłym roku przedpremierowy pokaz dziennikarzom branżowym z całej Europy został przeprowadzony w niemieckim Soest. Firma posiada tam fabrykę i centrum rozwoju technologii siewu.

Agregat Pudama pozwala na wysiew nasion wraz z precyzyjnym podaniem granuli nawozowych

Firma gamę modeli siewników precyzyjnych z punktowym nawożeniem rozszerzyła o modele ze składaną ramą Optima F. Pudama oznacza systematyczną, punktową aplikację nawozu podczas siewu kukurydzy. Umożliwia precyzyjny siew kukurydzy dzięki zsynchronizowanemu umieszczeniu nawozu startowego dokładnie obok nasion kukurydzy, tam, gdzie jest to potrzebne.

System Pudama pozwala na zaoszczędzić co najmniej 25 proc. nawozu

Dzięki tej technologii naukowcy z TH Cologne, Instytutu Technologii Maszyn Budowlanych i Rolniczych w Kolonii, udowodnili, że dzięki systemowi Pudama, można zaoszczędzić co najmniej 25% nawozu startowego w porównaniu z konwencjonalnym nawożeniem, przy zachowaniu potencjału plonowania. Technologia Pudama została po raz pierwszy zastosowana w ciąganym siewniku Optima TFprofi. Kverneland rozszerzył ofertę i zastosował ją w zawieszanym, składanym siewniku Optima F w połączeniu z przednim zbiornikiem f-drill.

image

Rozwiązanie Pudama zostało stworzone z myślą o siewie kukurydzy. Pozwala na punktowy wysiew nawozu

FOTO:

Maszyna posiada mocną ramę składaną hydraulicznie o szerokości 6 m z możliwością zamontowania maksymalnie 12 sekcji SX. Siewnik posiada system szybkiego składania i może być garażowany w pozycji transportowej. Rozwiązanie to ma być przyjazne dla operatora i pozwala zaoszczędzić czas na obsługę maszyny.

Prezentowana w Hanowerze Pudama na Optima F dostępna jest w limitowanej serii zero w sezonie sprzedażowym 2024 r.

Kverneland uzupełnił także ofertę w segmencie maszyn uprawowych

Wprowadził nową składaną szynę redlic, f-drill CB F, która tworzy kombinację siewną wraz z nowymi modelami brony wirnikowej Rotago F i przednim zbiornikiem f-drill.

Zestaw został opracowany z myślą o redukcji nakładów ponoszonych podczas uprawy. Jego zadaniem jest zmniejszenie wpływu na glebę i środowisko, dzięki mniejszej liczbie przejazdów, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokich plonów dzięki jak najdokładniejszemu umieszczeniu nasion i nawozu.

image

Granule nawozowe dzięki systemowi Pudama wysiewane są synchronicznie obok nasion kukurydzy, czyli tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Wysiew nawozu między ziarniakami został ograniczony

FOTO:

Kverneland f-drill CB dostępny jest w szerokościach roboczych od 4 do 6 m. Redlice CX-II lub CX-II z podwójnym wlotem są przykręcane do belki, aby umożliwić różne odległości siewu. Szynę redlic można zamówić w wersji 12,5 cm oraz 25 cm, aby dostosować ją do indywidualnego systemu uprawy.

Elastyczne i indywidualne ustawienie głębokości każdej redlicy CX-II pozwala na różną głębokość siewu, nawet w obrębie jednej szerokości roboczej. Jest to niezwykle ważne w przypadku siewu dwóch różnych gatunków roślin w jednym przejeździe, na przykład rzepaku na małej głębokości i roślin towarzyszących, takich jak fasola, na większej.

image

Kverneland wprowadził szynę redlic, f-drill CB F, która tworzy kombinację siewną z nową broną wirnikową Rotago F i przednim zbiornikiem f-drill

FOTO:

Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 13:53