Amazone
StoryEditorSiewniki

Nowe siewniki Amazone Precea pozwalają siać z prędkością 15 km/h

02.06.2023., 15:45h
Mogą mieć 12 lub 16 sekcji, co – w przypadku siewu kukurydzy – odpowiada 9 lub 12 metrom szerokości, a to w połączeniu z wysoką prędkością pracy dochodzącą do 15 km/h przekłada się na potężną wydajność. Takie są możliwości najnowszych siewników Precea-TCC, które wprowadzała na rynek Amazone.

Jak są wyposażone i jakie możliwości mają najnowsze siewniki Precea-TCC od Amazone?

Są to maszyny nadciśnieniowe. Sekcje są napędzane elektrycznie (system ElectricDrive), a to daje możliwość m.in. automatycznej zmiany gęstości wysiewu nasion zależnie od jakości gleby. Czyli tam, gdzie lepsza jest klasa gleby i większy jest potencjał plonowania, gęstość wysiewu jest zwiększana, natomiast w miejscach, gdzie jest słabsza, dawka jest redukowana. Efektem są oszczędności na materiale siewnym.

Elektryczny napęd pozwala również utrzymać, podczas pracy na łuku, równomierne odstępy między nasionami. Działa to tak, że czujnik żyroskopowy określa różnicę między prędkością ruchu wewnątrz i na zewnątrz łuku i na tej podstawie system CurveControl odpowiednio dopasowuje obroty tarcz wysiewających. Siewniki zostały wyposażone w centralny zbiornik ziarna o pojemności 2000 litrów, z którego nasiona są przekazywane do mniejszych zbiorników obsługujących poszczególne sekcje. Wszystko działa w automacie, czyli po osiągnięciu maksymalnego poziomu napełnienia modułu odbiorczego, strumień powietrza jest blokowany i doprowadzanie materiału zostaje przerwane (system Central Seed Supply). Jeżeli poziom napełnienia spada, to strumień powietrza automatycznie uruchamia się transportując nasiona. Precea-TCC jest wyposażona również w dwukomorowy zbiornik na nawóz o pojemności 6000 litrów. Każdy ze zbiorników ma oddzielny dozownik elektryczny, sprzężony z głowicą rozdzielającą. W obecnej wersji sekcje siewników można rozstawić co 70, 75 lub 80 cm, ale docelowo sekcje będzie można ustawić również co 45 i 50 cm dając możliwość wysiewu rzepaku, buraków cukrowych lub soi.

image
FOTO: Amazone

Amazone kończy 140 lat!

Historia Amazone sięga roku 1883. Właśnie w tym roku 1 maja Heinrich Dreyer założył w Gaste koło Osnabrück (Niemcy) fabrykę czyszczalni do zboża. Pierwszy taki sprzęt wysłał za granicę (do Chile) w 1906 roku. Przełomowymi produktami dla marki okazał się powstałe w latach 60. zawieszany dwutarczowy rozsiewacz nawozów ZA oraz siewnik D4. Amazone jako pierwszy skonstruował maszyny napędzane przez WOM do kombinacji z siewnikami. Obecnie Amazone ma dziewięć zakładów produkcyjnych, w których zatrudnia ponad 2000 pracowników. W 2022 r. udział eksportu wyniósł 80 procent. Siedziba i główna fabryka nadal znajduje się w Gaste a udziały w firmie w całości należą do rodziny Dreyer.

Jakie Amazone ma cele na przyszłość?

Chce tworzyć maszyny jeszcze bardziej precyzyjne, które np. indywidualnie będę traktowały rośliny, a to pozwoli zmniejszyć zużycie środków produkcji. W większym stopniu mają być wykorzystywane różnego typu czujniki, nawigacja GPS, oprogramowanie. Amazone będzie również forsować obszar 4.0. Nadal chce mocno współpracować z instytutami naukowymi, doradczymi czy praktykami rolnictwa. Planuje przy tym rozszerzać programy doświadczalne. Dlatego celem na dziś jest rozbudowa nowego gospodarstwa doświadczalnego Wambergen znajdującego się przy zakładzie Hasbergen-Gaste.

image

Obecnie Amazone ma dziewięć zakładów produkcyjnych, w których zatrudnia ponad 2000 pracowników. W 2022 r. udział eksportu wyniósł 80 procent.

FOTO: Przemysław Staniszewski

Przemysław Staniszewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 09:05