StoryEditorCiągniki

TOP 5 ciągników wybieranych przez rolników w USA

14.01.2022., 10:01h
Około 45% powierzchni Stanów Zjednoczonych zajmują użytki rolne. Kraj wytwarza i eksportuje bardzo dużo płodów rolnych. Nie pozostaje również w tyle, jeśli chodzi o nowinki techniczne i maszyny - wręcz przeciwnie, stopień zmechanizowania rolnictwa w USA jest bardzo wysoki. Jakie ciągniki amerykańscy rolnicy wybierają najchętniej?

Dominacja maszyn rolniczych z USA

Amerykanie chętnie sięgają po traktory ze swojej ojczyzny. Wśród najpopularniejszych znalazł się między innymi Challenger. Marka, należąca do firmy AGCO, specjalizuje się w dużych ciągnikach. Najmniejsi “bracia” z tej rodziny to modele o mocy 110 koni mechanicznych. Biorąc pod uwagę specyfikę i wielkość gospodarstw w USA - średni areał to 190 ha – nie ma nic dziwnego w tym, że tamtejsi rolnicy szukają mocnych maszyn. Chętnie wybierają także wersje z gąsienicami, w których produkcji marka Challenger jest jednym z liderów. 

Nie tylko ciągniki

Kolejną amerykańską marką, którą chętnie wybierają tamtejsi rolnicy, jest Case IH. Case szczyci się wydajnością i niezawodnością swoich ciągników, które są nieustannie dostosowywane, by spełniać oczekiwania nowoczesnego rolnika. Co więcej, gospodarze z USA często nie ograniczają się do zakupu tylko traktora tej marki. Oferta maszyn Case, dostępnych w Stanach, jest szersza niż ta europejska, by zaspokoić tamtejszy rynek. 

Amerykanie stawiają na niezawodność i wygodę

Także należąca do firmy AGCO marka Massey Ferguson również oferuje rolnikom szeroką gamę swoich produktów. Amerykanie chętnie je wybierają, ponieważ ciągniki Massey Ferguson są bardzo różnorodne, a przy tym słyną z komfortu ich użytkowania. Wyróżniają się specyficznym trzypunktowym systemem zawieszania, sterowanym przez siłownik hydrauliczny. 

Szersza oferta dla wymagającego rynku

New Holland to kolejna marka ze Stanów, której Amerykanie pozostają wierni od lat. Przekonani są do niej także Polacy – w ubiegłym roku po raz kolejny była to najchętniej wybierana marka ciągników w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że rolnicy zza oceanu także chętnie kupują maszyny New Holland. Ich możliwości wyboru są nieco większe niż w Polsce, ponieważ marka dostosowuje się do specyfiki amerykańskich gospodarstw, uprawiających często na dużą skalę gatunki, które nie występują w naszym kraju lub stanowią tylko niewielki odsetek produkcji. 

Amerykański lider 

Wśród ciągników, które najchętniej wybierają Amerykanie, lider mógł być tylko jeden. To również amerykańska marka John Deere, ciesząca się dużym uznaniem na całym świecie. Wyrazem tego uznania jest fakt, że w ubiegłym roku firma jako jedyny przedstawiciel branży rolniczej znalazła się w zestawieniu 100 najcenniejszych marek. Amerykanie pozostają jej wierni, ponieważ, podobnie jak inne wymienione firmy, John Deere dostosowuje swoją ofertę maszyn do wymagań rynku. Rolnicy z USA mogą zatem nie tylko jeździć charakterystycznym, zielono-żółtym ciągnikiem, ale też wykorzystać maszynę z jeleniem do zbioru bawełny czy trzciny cukrowej. 

Co wybiera polski rolnik?

Choć amerykańskie maszyny, zaprezentowane w zestawieniu, również są w Polsce znane i lubiane, specyfika polskiego rolnictwa wymaga nieco innych wyborów. Ubiegłoroczne wyniki sprzedaży pokazały, że Polacy najchętniej kupowali traktory marek New Holland, Kubota i John Deere.

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 18:09