StoryEditorCiągniki

Valtra A - po jednym kliknięciu automatycznie zmienia zakresy

01.04.2019., 16:04h
Najnowsze ciągniki Valtra A104 i A114 o mocy maksymalnej 100 i 110 KM wkraczają na wyższy poziom komfortu. Teraz mogą być wyposażone w amortyzowaną kabinę oraz szesnastobiegową przekładnię HiTech 4 ze zautomatyzowaną zmianą półbiegów. Ale ciekawych rozwiązań w tych fińskich traktorach jest znacznie więcej, o czym przekonaliśmy się 8 marca br. podczas jazd testowych, które Valtra zorganizowała na terenie Gospodarstwa Ogrodniczo-Szkółkarskiego Agronom Berries w miejscowości Zieńki niedaleko Sosnowicy.

Valtra udostępniła do testów dwa ciągniki A104. „Stacjonarnie” pokazała też mocniejszy model A114 w wersji Unlimited z czarnymi felgami oraz przednim podnośnikiem i wałkiem WOM. Wszystkie traktory wyposażone były w skrzynię HiTech 4.

Dlatego zasiadając za ich sterami próżno było szukać drążków do zmiany biegów. Bo nowa przekładnia oferująca po 16 biegów w obu kierunkach obsługiwana jest przyciskami kołyskowymi ulokowanymi na „stałej” dźwigni sterującej. Skrzynia ma cztery zakresy (oznaczone jako A, B, C i D), a na każdym dostępne są po cztery półbiegi załączane pod obciążeniem. Ilość przełożeń można podwoić doposażając traktor w biegi pełzające pozwalające na poruszanie się z bardzo małą prędkością, poniżej 100 metrów na godzinę i to przy 1400 obr./min silnika. 

Skrzynia HiTech 4, Powershift Auto, Speedmatching i Auto-Traction

  • HiTech 4 to przekładnia czterozakresowa, w której na każdym z zakresów dostępne są cztery półbiegi. Do ich obsługi służą przyciski umieszczone na „stałej” dźwigni sterującej
W ciągnikach ze skrzynią HiTech 4 – opisuje nowe traktory Zdzisław Markiewicz, regionaln...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 19:50