StoryEditorTechnika

W jaki sposób drony będą wspierać rolnictwo?

21.11.2021., 14:11h
Przyszłość rolnictwa skupia się na pełnej automatyzacji, gdzie rolnik będzie w zasadzie pilotem, operatorem, który w wygodnym fotelu będzie z sprawował zdalnie kontrole nad swoim gospodarstwem. Pomocne w tym będą m.in. drony, które już są szeroko testowane w rolnictwie.

Nowe technologie – to zdaniem rolników najbardziej przydaje się w ich codziennej pracy

Nie ma co porównywać rolnictwa dziś z rolnictwem uprawianych przez naszych dziadów, pradziadów. Noe technologie z czasem wyparły konie z pól. Z czasem też wyprą kierowane przez człowieka ciągniki rolnicze, które staną się w pełni zautomatyzowane. Nowe technologie okazują się być bardzo przydatne we współczesnym rolnictwie, w którym jeszcze wspierają gospodarza, ale w przyszłości zastąpią go całkowicie.

Jedną z takich nowoczesności jest zastosowanie dronów we współczesnym rolnictwie. To dzieje się już teraz. Drony rolnicze XAG uczestniczą od lipca w testowych opryskach pól ziemniaczanych zlokalizowanych w Andach w Ekwadorze na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. W opryskach wykorzystywany jest dron wyposażony w cztery dysze do rozpylania i 16-litrowy inteligentny zbiornik na ciecz.

Drony receptą na uprawy w trudnodostępnym terenie

Problem z dostępnością może być rozwiązany właśnie przez drony. Nie wyeliminują one pracy rolnika w gospodarstwie, ale znacznie mu ją ułatwią. Opryski to tylko jedno z rozwiązań, ale także dzięki dronom rolnik mógłby nie wychodząc z domu doglądać swoje uprawy w trudnodostępnym terenie.

Drony w rolnictwie to dziś przede wszystkim rolnictwo precyzyjne, które wymaga najnowszych i możliwie najdokładniejszych technik pomiarowych. To także szacowanie szkód z powietrza, przy wyliczaniu areału. Drony pozwalają również na tworzenie map, które będą pokazywały znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji danego plonu, dzięki któremu będziemy znali kondycję uprawianych roślin oraz poznamy ich dobowy cykl aktywności.

Drony można wyposażyć w skanery. Zebrane w czasie przelotu nad polem informacje pozwalają na przykład na stworzenie cyfrowego bliźniaka uprawy, na który naniesione zostają informacje o wilgotności czy poziomie wegetacji roślin.

Sam zaś drony mogą przydać się w szacowaniu szkód z powietrza

Stosowanie dronów w codziennym życiu rolnika jest już także przedmiotem w wielu szkołach o profilu rolniczym, kształcących przyszłych nowych i młodych rolników. Takie zajęcia np. prowadzone są w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie (woj. wielkopolskie).

Michał Czubak
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 22:42