StoryEditormaszyny rolnicze

WIR: wymiana osłon wałów przegubowo-teleskopowych okazała się sukcesem i będzie kontynuowana

24.11.2022., 13:11h
Prawie tysiąc osłon wałów przegubowo - teleskopowych zostało wymienionych w ramach wspólnej akcji Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Akcja objęła 10 wielkopolskich powiatów i cieszyła się dużą popularnością.

Od czerwca do końca października br. na terenie dziesięciu powiatów rolnicy mogli zaopatrzyć się w nowe osłony wałów przekaźników mocy do maszyn rolniczych.

W związku z tym, że akcja cieszyła się sporą popularnością, postanowiono ją przedłużyć na kolejne miesiące i poszerzyć o kolejne powiaty. W efekcie od połowy listopada rolnicy znów będą mogli wymienić zużyte osłony na nowe.

Wymiana na terenie warsztatów szkolnych

Wymiana osłon zazwyczaj odbywa się na terenie warsztatów przy szkołach kształcących w kierunkach rolniczych. Oferta przeznaczona była dla wszystkich rolników po wcześniejszym zgłoszeniu w Biurze Powiatowym WIR. Następnie każda z zapisanych osób musiała stawić się wraz z wałem przegubowo - teleskopowym w wyznaczonym miejscu.

Na stronie WIR możemy przeczytać, że akcja ma wymiar nie tylko praktyczny, ale także edukacyjny. Oprócz wymiany osłon rolnicy mogą zapoznać się z zasadami bezpieczniej pracy przy obsłudze maszyn rolniczych. Ponadto, uczestnicy akcji otrzymują także ulotki informacyjne wydane przez PIP i izbową spółkę ROL-WIR, zawierające zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie.

W jaki sposób skonfigurować wały teleskopowo-przegubowe?

Na rynku można znaleźć wiele typów wałów przegubowo-teleskopowych. Znacznym ułatwieniem przy zamawianiu jest stosowanie numeru katalogowego. Numer katalogowy składa się z pięciu kodów:

  • Kod A - kod modelu wału,
  • Kod B - kod widłaka po stronie ciągnika,
  • Kod C - kod długości minimalnej,
  • Kod D - kod osłony,
  • Kod E - kod widłaka lub sprzęgła po stronie maszyny.

Wypełniając poszczególne pola odpowiednimi kodami otrzymamy numer katalogowy jednoznacznie opisujący potrzebny wał przegubowo-teleskopowy. Każdy kod oznaczony jest innym kolorem. Wartości poszczególnych kodów należy szukać na stronach poszczególnych modeli wałów oraz w części opisującej sprzęgła bezpieczeństwa. Istnieje również możliwość skorzystania z „Konfiguratora WPT” znajdującego się na stronie www.sipma.pl.

Wały przegubowo-teleskopowe muszą być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem

Wały i sprzęgła są zaprojektowane dla określonych typów maszyn i warunków wytrzymałościowych. Instrukcje obsługi ciągników i maszyn powinny zawierać dane umożliwiające odpowiedni dobór wału i sprzęgła. Przeniesienie napędu musi być w pełni bezpieczne:

  • wał w kompletnej osłonie,
  • dodatkowe osłony w ciągniku i maszynie,

Rolniku, zachowaj uwagę i bądź bezpieczny

Używaj maszyn tylko z wałami przegubowo-teleskopowymi przeznaczonymi do napędzania tych maszyn.

1. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić czy wszystkie osłony (w ciągniku, maszynie i wale) są na swoich miejscach i czy są sprawne. Zniszczone lub zagubione elementy muszą być wymienione na oryginalne przed przystąpieniem do pracy.

2. Należy sprawdzić czy wał przegubowo-teleskopowy jest prawidłowo przyczepiony do ciągnika i maszyny przed przystąpieniem do pracy. Nie wolno zbliżać się do wirujących części, gdyż grozi to śmiercią lub kalectwem. W czasie czynności obsługowych wału i maszyny silnik ciągnika i napęd WOM muszą być wyłączone.

 

oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie WIR

fot. WIR

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 23:44