Hodowcy szybko docenili zalety wozu paszowegoJózef Nuckowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Wystarczył jeden test paszowozu, żeby rolnik z Mazowsza zdecydował się na zakup. Jak maszyna zmieniła pracę przy krowach?

16.01.2024., 15:00h
Jeszcze do niedawna Jarosław Sęktas wszystkie pasze zadawał krowom ręcznie, a sianokiszonkę zakiszał w balotach i nie zamierzał tego zmieniać, ale... Wziął do testowania wóz paszowy i szybko zmienił zdanie, co do systemu sporzadzania i zadawania paszy w oborze.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak zakup paszowozu zmienił system żywienia krów?
  • Jakie są nawiększe zalety mobilnej mieszalni paszy?
  • Jakie plany na modernizację swojego gospodarstwa ma hodowca?

Kryzys na rynku mleka odsunął w czasie inwestycje budowlane w gospodarstwie

Krowy w gospodarstwie państwa Sęktasów utrzymywane są w obiekcie, który rozbudowywany był stopniowo. Najstarsza część pochodzi z końca lat 80. Później powstały stanowiska w stodole, a ostatnia rozbudowa miała miejsce 4 lata temu. W efekcie w całej oborze znajduje się łącznie 55 stanowisk oraz kojce dla młodzieży.

Jest jeszcze możliwość utworzenia 8 stanowisk dla krów mlecznych, ale wówczas musielibyśmy zlikwidować kojce dla jałówek. Rozważamy jednak różne warianty i nie wiemy na co się zdecydować. Dodatkowo kryzys na rynku mleka odsunął w czasie wszelkie inwestycje budowlane. Gdybyśmy wybudowali te 8 stanowisk, to musielibyśmy przygotować jakiś obiekt dla młodzieży. Z drugiej strony, nie do końca jesteśmy zadowoleni z utrzymywania krów na stanowiskach, w których dochodzi do urazów nóg. Rozważamy też modernizację obory w kierunku utrzymania zwierząt bez uwi...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 14:08