StoryEditorWiadomości rolnicze

Zakończenie projektu „Konserwacja silników stacjonarnych”

18.11.2014., 16:11h
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zakończyło realizację zadania "Konserwacja silników stacjonarnych". W ramach zadania pełnej konserwacji zostało poddanych 8 silników stacjonarnych. 6 z nich powróciło do naszej placówki już w lipcu br. Obecnie zakończyły się prace nad 2 pozostałymi silnikami.

Konserwacja została poddany poziomy silnik Deutz E12 o mocy 6 KM- wyprodukowany w 1912 r. przez firmę „Gasmotoren-Fabrik Deutz AG” w Kolonii w Niemczech oraz poziomy silnik Modag D7 o mocy 35 KM - wyprodukowany ok. 1930 r. przez firmę „Modag Motorenfabrik Darmstadt AG” w Darmstadt w Niemczech.

Wytypowane do konserwacji silniki są bardzo cennymi zabytkami z zakresu techniki rolniczej w Polsce. Stanowią one część jednej z największych w tej chwili muzealnych kolekcji silników spalinowych w Polsce. Cała kolekcja liczy obecnie 35 obiektów wyprodukowanych w latach 1890 – 1988 i ma charakter rozwojowy. Głównym celem zadania było "przywrócenie zabytkowych silników do życia" poprzez ich usprawnienie i nadanie obiektom pierwotnego, fabrycznego wyglądu. Odrestaurowane silniki są już umieszczone na ekspozycjach stałych Działu Techniki Rolniczej. Były również wykorzystywane do pokazów pracy  10 sierpnia w trakcie XIV Podlaskiego Święta Chleba, a następnie 21 września br. w czasie festynu „Jesień w polu i zagrodzie”.

Projekt był realizowany z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Dziedzictwo kulturowe - priorytet 2. – Wspieranie działań muzealnych. Konserwacja była dofinansowana ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz własnego budżetu Muzeum.

 

Marek Wiśniewski

Kustosz Kierownik Działu Techniki Rolniczej Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 08:07