Sytuacja na litewskim rynku mleka w kolejnych miesiącach może się jeszcze pogorszyć. Znaczna część rolników nie zaopatrzyła się w odpowiednią ilość paszy na skutek panującej latem suszy.Pexels
StoryEditorEuropejski rynek mleka

3 tys. gospodarstw na Litwie musiało przestać produkować mleko. A może być jeszcze gorzej

15.11.2023., 14:00h
Litewska branża mleczarska jest bliska załamania. W 2023 roku jej przychody spadły w porównaniu z rokiem poprzednim o około 120 mln euro. Około 3000 gospodarstw zostało zmuszonych do zaprzestania działalności ze względu na niesprzyjające warunki rynkowe, co spowodowało redukcję pogłowia mlecznego w kraju o 7600 krów.

Produkcja mleka na litwie spada, podobnie jak ilość producentów mleka

Według Jonasa Vilenisa, przewodniczącego Litewskiego Stowarzyszenia Producentów Mleka, w kolejnych miesiącach sytuacja może się pogorszyć. Wynika to z faktu, że znaczna część rolników nie zaopatrzyła się w odpowiednią ilość paszy na skutek suszy.

Przewiduje się, że produkcja mleka na Litwie w bieżącym roku odnotuje spadek o 3%. Według Vilenisa, otwarcie dużej fabryki produktów mlecznych w Estonii może potencjalnie doprowadzić do znacznych ograniczeń dostaw dla przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem mleka w kraju.

Litewski przemysł mleczarski wykazuje obecnie znaczną zależność od importowanego mleka surowego, ponieważ w coraz większym stopniu eksportuje około 70% swoich produktów mlecznych. Przewiduje się, że do roku 2023 litewskie zakłady mleczarskie będą pozyskiwać około 30% dostaw mleka ze źródeł międzynarodowych. Według szacunków, na Litwie zarejestrowanych jest około 11 600 producentów mleka. Liczba posiadanych przez nich krów wynosi około 202 800 sztuk.

Rolnicy na Litwie protestują

Od początku roku producenci mleka na Litwie organizują protesty. Sektor mleczarski wyraził silne niezadowolenie z postrzeganego braku reakcji rządu na problem branży, a następnie opowiedział się za pakietem pomocy finansowej w wysokości 40 mln euro w celu złagodzenia poniesionych strat w roku 2023.

Jarosław Malczewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 08:44