- Dzięki wypasowi otrzymujemy tanie mleko, a mleczarnia dobrej jakości surowiec - mówi hodowcaJózef Nuckowski
StoryEditorJaka jest sytuacja na rynku mleka

Barometr rynku mleka: cena mleka ekologicznego pokrywała jedynie 88% kosztów

23.11.2023., 09:29h
MEG Milk Board od lat prowadzi analizy cen mleka surowego za pomocą wskaźnika IG. W ostatnim czasie indeks poprawił się. Ale jak zaznacza organizacja, dla rolników wciąż uciążliwe są wysokie koszty produkcji. Najbardziej dotkliwe są w przypadku produkcji mleka ekologicznego.

Barometr mleka IG wzrósł o niemal 2 centy

MEG Milk Board to niemiecka organizacja mleczarska, która od lat prowadzi analizy cen mleka surowego za pomocą opracowanego przez siebie wskaźnika IG. Jest on wyliczany na podstawie notowań giełdowych na najbliższe 12 miesięcy.

Na koniec października 2023 roki barometr mleka IG wzrósł dopoziomu 45,4 centa/kg mleka o był o 1,9 centa wyższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Zmiana wartości miernika wynika ze znacznych wzrostów cen masła na giełdzie EEX notowanych na najbliższe dwanaście miesięcy (+4,6%) oraz odtłuszczonego mleka w proszku (+2,5%).

Mniejsza podaż to wyższe ceny mleka

Według wyliczeń organizacji, oczekiwania cenowe na najbliższe dwanaście miesięcy spowodują podwyżkę o prawie 2 centy. Podobnie jak w poprzednim miesiącu, głównymi przyczynami takiego rozwoju sytuacji jest zmniejszenie światowych dostaw mleka, redukcja zapasów oraz stabilna sytuacja popytowa

W rezultacie międzynarodowy poziom cen, a także oczekiwania związane z przyszłością na rynkach światowych obecnie rosną. Należy jednak zaznaczyć, że mniej istotne zdarzenia mogą prowadzić do gwałtownych wzrostów i spadków cen w miarę słabnięcia sytuacji podażowej.

Koszty produkcji mleka ekologicznego są wyższe niż kiedykolwiek wcześniej

Jednocześnie Komisja Zarządzająca MEG Milk Board nie sporządziła prognozy cen, ale przejrzała jak w przeszłości kształtowały się ceny mleka organicznego. Stwierdzono, że producentom mleka organicznego brakuje 8,59 centów/kg, aby pokryć koszty swojej działalności. 

Koszty produkcji mleka organicznego w Niemczech wyniosły średnio 68,95 ct/kg w sezonie 2022/23. W porównaniu z rokiem poprzednim koszty produkcji były wyższe o 2,64 centa/kg, dzięki czemu wskaźnik wzrósł z 99 do 103 punktów. Oznacza to, że koszty produkcji mleka organicznego są wyższe niż kiedykolwiek wcześniej. Wpływają na to w szczególności:

  • koszty energii (+18%),
  • utrzymania stada (+20%),
  • ceny paszy (+12%).

Wzrosły one znacznie drugi rok z rzędu.

Ceny mleka ekologicznego rosną, ale wciąż są za niskie

Ceny wypłacane producentom mleka ekologicznego wzrosły o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim z 52,31 do 60,36 ct/kg. Tym samym niedobór kosztów spadł o 9% do -12% w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to, że w sezonie 2022/2023 cena mleka ekologicznego pokrywała jedynie 88% nakładów na jego produkcję.

Prezes organizacji Frank Lenz stwierdza, że należy wymagać określonych ilości i cen w umowach zakupu mleka, aby móc lepiej regulować rynek, a tym samym powodować wzrost cen.

Artur Puławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 09:58