Jak podają badania, kulawizny bydła mlecznego stanowią duży problem w krajach, w których wypas na pastwiskach to rzadkośćAndrzej Rutkowski
StoryEditorSchorzenia racic

Jak chronić krowy przed kulawiznami? Oto kilka sprawdzonych sposobów

19.08.2023., 14:00h
Chyba nie ma już hodowcy bydła mlecznego, który bagatelizuje problemy związane z nogami i racicami. Pierwszym dowodem na to jest to, że 90% producentów mleka zapytanych, na jaką cechę głównie kładzie nacisk przy doborze buhaja odpowiada, że jest to właśnie zdrowotność racic oraz pokrój nóg i racic.

W pierwszej kolejności zadbaj o środowisko w którym przebywają krowy

Dobór buhaja ma oczywiście znaczenie, jednak w kwestii zdrowotności bardzo liczy się środowisko, a więc higiena w oborze oraz dawka żywieniowa. Profilaktyka schorzeń racic w pierwszej kolejności sprowadza się do poprawy systemu utrzymania tak, aby nie było brudnych wilgotnych i zbyt śliskich posadzek. Ważna jest też eliminacja posadzek i krawędzi, które uszkadzają podeszwę. W drugiej kolejności trzeba skupić się na żywieniu, dawka nie tylko musi być dobrze zbilansowana w składniki pokarmowe, ale też krowa musi pobrać jej odpowiednią ilość. Często problemy z racicami pojawiają się u krów, które miały okresową utratę apetytu, co często było następstwem chorób metabolicznych jak np. ketoza. Na schorzenia racic i kulawizny narażone są zwłaszcza krowy, które borykają się z kwasicą żwacza. Zatem błędy żywieniowe są częstą przyczyną nie tylko chorób metabolicznych, ale także kulawizn.

Pastwisko chroni krowy przed kulwiznami

Jak podają badania, kulawizny bydła mlecznego stanowią duży problem w krajach, w których wypas na pastwiskach to rzadkość. W USA od 31% do 46%, a w Wielkiej Brytanii nawet od 36% do 69% krów cierpi na te dolegliwości. W krajach, w których w żywieniu krów mlecznych dominuje pastwisko, nasilenie schorzeń jest o wiele niższe. W Nowej Zelandii tylko 14–21%, a w Australii zaledwie 3–7% krów wykazuje objawy kulawizn. A należy wiedzieć, że krowa kulejąca je mniej paszy i produkuje mniej mleka, co nasila się w przypadku wystąpienia wrzodu podeszwy.

image

Jak podają badania, kulawizny bydła mlecznego stanowią duży problem w krajach, w których wypas na pastwiskach to rzadkość

FOTO: Andrzej Rutkowski

Dziś mało kto przy dość licznym i wydajnym stadzie zdecyduje się na wypas bydła w celu przeciwdziałania kulawiznom, jednak warto pomyśleć, aby nasze krowy miały możliwość wyjścia z obory na okólnik. Ponadto na pewno pomocna okaże się kąpiel racic, którą warto przeprowadzać przy wykorzystaniu dwóch wanien, tak aby w jednej była woda w celu obmycia racic, a w drugiej wannie roztwór ze środkiem aktywnym np. siarczanem miedzi.

Andrzej Rutkowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 11:48