Chociaż badanie nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, że korekcja racic jest bezpośrednią przyczyną poronień, to badacze zalecają zachować szczególną ostrożność podczas późnego wykonywania zabieguBeata Dąbrowska
StoryEditorPorady dla hodowców

Korekcja racic w wysokiej ciąży zwiększa ryzyko poronienia u krowy

02.03.2024., 14:00h
Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze, którzy oceniali w badaniach, czy korekcja racic w późnym okresie ciąży jest czynnikiem ryzyka poronienia u krów mlecznych.

Jak bardzo korekcja racic zwiększa ryzyko poronienia?

W tym celu badacze pozyskali informacje dotyczące wszystkich ciężarnych krów z duńskiej bazy danych bydła (z okresu 6 lat), które obejmowały m.in. poronienia i wycielenia (z żywym lub martwym cielęciem). W bazie danych dostępna jest ogromna ilość informacji, ponieważ duńscy hodowcy bydła mlecznego mają obowiązek elektronicznego zgłaszania wyników ciąż do duńskiej bazy danych o bydle. Ponadto, ponad połowa wszystkich stad mlecznych zgłasza do bazy również rejestracje korekcji racic dla każdej krowy.

Badaniem objęto 1 476 013 ciąż, podczas których krowa miała przynajmniej jedną korekcję, w tym około 29% wszystkich krów objętych badaniem, miało przeprowadzoną korekcję w ciągu ostatnich 8 tygodni przed wycieleniem.

Wyniki wykazały, że 1,24% wszystkich ciąż zakończyło się poronieniem w ostatniej, trzeciej części ciąży.

Krowy rasy jersey ryzyko to miały znacznie mniejsze. Analizy wykazały, że ryzyko poronienia było znacznie wyższe u krów z zabiegiem przeprowadzonym w późnym okresie ciąży. W przypadku krów, u których korekcja wykonana była w ostatnich 4 tygodniach przed końcem ciąży, ryzyko poronienia było 2,4 raza większe w porównaniu z krowami z zabiegiem wykonanym w czasie ponad 8 tygodni przed końcem ciąży.

I chociaż badanie nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, że korekcja racic jest bezpośrednią przyczyną poronień, to badacze zalecają zachować szczególną ostrożność podczas późnego wykonywania zabiegu. Zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest korekcja w późnym okresie ciąży, jednak w takich sytuacjach z krową należy obchodzić się tak delikatnie, jak to możliwe i zalecane jest podnoszenie tylko jednej nogi na raz, aby ograniczyć fizyczny nacisk na macicę podczas przycinania.

image

U krów, u których zabieg korekcji racic wykonano w czasie ostatnich 4 tygodni przed wycieleniem, ryzyko poronienia było 2,4 raza większe

FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Źródło: Dairy Global

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 07:50