Dłuższe okresy stania występują również wtedy, gdy obora jest przepełniona.Beata Dąbrowska
StoryEditorMonitoring stada

Krowa zbyt długo stoi? Bądź czujny, to może być kulawizna

08.05.2023., 14:00h
Ogromnym problemem w mlecznych stadach na całym niemal świecie są kulawe krowy, które stanowią nawet do 30% populacji. Urazy, których następstwem są schorzenia racic można zaobserwować najczęściej dopiero po 10–15 tygodniach. Oznacza to, że objawy uszkodzeń najbardziej nasilone są w okresie przejściowym.

Zbyt długie stanie przez krowę może być oznaką rozwijającej się kulawizny

Stanie, żywienie i leżenie to trzy podstawowe zachowania krów w oborach bezuwięziowych. Obserwując je możemy wiele się o zwierzętach dowiedzieć. I tak, krowy, u których w szczytowej fazie laktacji zdiagnozowano zmiany chorobowe racic, w okresie przejściowym zazwyczaj długo stoją. W badaniach przeprowadzonych w University of British Columbia w Kanadzie, wykazano na przykład, że o 1,5 godziny więcej stały krowy przed wycieleniem, w porównaniu do innych sztuk i jak się okazało 10–15 tygodni później miały one zmiany w racicach. Z kolei krowy, które w ciągu pierwszych trzech tygodni po wycieleniu spędziły więcej czasu stojąc tylko przednimi kończynami w boksach legowiskowych, miały częściej problemy z pojawieniem się u nich krwawych wypływów w podeszwie.

Brak miejsca przy stole paszowym też może wpłynąć na długość stania 

Dłuższe okresy stania występują również wtedy, gdy obora jest przepełniona. Zwierzęta zaczynają wówczas walczyć o dostęp do stołu paszowego. I dlatego tak bardzo ważne jest – szczególnie przed wycieleniem i 1–2 tygodnie po porodzie – aby zapewnić krowom więcej miejsca przy stole paszowym. Taki zabieg może ograniczyć zbyt silną konkurencję.

image

Dłuższe okresy stania występują również wtedy, gdy obora jest przepełniona.

FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 09:40