Zanokcica jest chorobą zakaźną, dlatego też chore zwierzęta należy bezwzględnie odizolować, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się schorzenia na resztę stadaBeata Dąbrowska
StoryEditorChoroby racic

Od małego urazu do dużego problemu: jak rozwija się zanokcica u krów?

29.11.2023., 14:10h
Okres jesienno-zimowy sprzyja nasileniu się występowaniu w stadzie zanokcicy, a to – między innymi – za sprawą zbyt dużej wilgotności podłoża, po którym poruszają się zwierzęta. Ale nie tylko.

Jak dochodzi się do rozwoju zanokcicy u korowy?

Zanokcica zwana również ropowicą międzypalcową powstaje na skutek uszkodzenia skóry w szparze międzypalcowej w wyniku mikrourazów. Powstała rana staje się bramą do wnikania beztlenowych bakterii chorobotwórczych (Bacteroides melanogenicus, Fusobacterium necrophorum), które namnażają się i powodują ropno-martwicowe zapalenie skóry między racicami.

W szparze racicowej pojawia się bolesny dla zwierzęcia obrzęk, który powiększa się, pęka, a następnie otwiera ranę. Racica ulega deformacji: jej wierzchotek staje się bardzo przerośnięty i nie stanowi podparcia dla zwierzęcia.

Jak objawia się ropowica międzypalcowa?

W zdiagnozowaniu zanokcicy pomocne są bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia objawy, takie jak:

  • obrzęk tkanek międzypalcowych i koronki,
  • zmiany martwicze,
  • ropna wydzielina o specyficznym gnilnym zapachu 
  • też unoszenie nogi i unikanie stania.

Jeżeli choroba nie jest leczona, mogą pojawić się objawy ogólne, czyli brak apetytu, gorączka, a tym samym spadek produkcji mleka. Leczenie zanokcicy jest długotrwałe i polega na terapii ogólnej i miejscowej i zawsze powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza weterynarii. Podczas leczenia ogólnego podaje się antybiotyk, natomiast leczenie miejscowe polega na usunięciu martwych tkanek i stosowaniu okładów ze środków odkażających pod opatrunkiem.

I na koniec ważna informacja: jeżeli leczenie zanokcicy rozpocznie się w odpowiednim momencie, to choroba jest całkowicie wyleczalna. Warto też pamiętać, że w oborach, w których stosowane są regularne kąpiele racic choroba praktycznie nie występuje.

image

Zanokcica jest chorobą zakaźną, dlatego też chore zwierzęta należy bezwzględnie odizolować, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się schorzenia na resztę stada

FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 08:19