Firma Welfare Concepts podaje, że wstrzyknięcie środka w miejscu, w którym będzie rósł róg, zapobiega jego rozwojowi.Beata Dąbrowska
StoryEditorDekornizacja cieląt

Bezbolesne usuwanie rogów u cieląt za pomocą zastrzyku

11.08.2023., 14:30h
Lekarze weterynarii z Nowej Zelandii odkryli środek, który zapobiega wyrastaniu rogów u bydła. Firma Welfare Concepts podaje, że wstrzyknięcie środka w miejscu, w którym będzie rósł róg, zapobiega jego rozwojowi.

Nowy preparat marki Welfare Concepts, który bezboleśnie usuwa rogi u cieląt

Według firmy jest to nowe, obiecujące rozwiązanie, które może poprawić dobrostan zwierząt.

Firma Welfare Concepts została założona dwa lata temu przez dwóch lekarzy weterynarii. Badania naukowe wykazują, że pomimo iż przed zabiegiem usuwania rogów cielęta są znieczulane oraz stosowane są środki przeciwbólowe, to wiele z nich może przez długi czas cierpieć z powodu usuwania rogów. Fakt ten sprawił, że zrodził się pomysł, by skutki te zminimalizować.

Firma Welfare Concepts opracowała i przetestowała nowy lek wraz z dwoma nowozelandzkimi uniwersytetami. Zdekornizowali kilkaset sztuk cieląt pozostawiając róg z jednej strony, by sprawdzić, czy nowy produkt działa. Cielęta obserwowano przez wiele miesięcy, ale jak dotąd nie odnotowano żadnych negatywnych skutków.

Nowy lek musi przejść rozszerzone badania zanim trafi na rynek

Tajemnica handlowa powoduje, że wynalazcy nie chcą na razie zdradzić, jaka substancja wykorzystywana jest w iniekcji, jednak produkt ma tak duże oczekiwania rynkowe, że inwestor w firmę Welfare Concepts zainwestował 1,7 miliona euro.

Środek do usuwania rogów został już zgłoszony do opatentowania, jednak zanim trafi na rynek, badania będą musiały zostać jeszcze rozszerzone. Zainteresowanie nowym produktem już jest duże, jednak przejście wszystkich procedur i zwiększenie skali produkcji zajmie co najmniej trzy lata.

Beata Dąbrowska

Źródło: Veeteelt.nl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. maj 2024 13:09