Jeżeli cielęta poza mlekiem, od pierwszego dnia życia mogą pić wodę z otwartych powierzchni sprzyja to rozwojowi ich żwacza i jelit, a tym samym poprawi dostępność składników odżywczychBeata Dąbrowska
StoryEditorOdchów cieląt

Cielęta potrzebują wody już od urodzenia

09.07.2024., 15:30h
Nowo urodzonym cielętom woda zawarta w mleku lub preparacie mlekozastępczym nie wystarcza. Powinny mieć do niej swobodny dostęp już od urodzenia. Takie postępowanie przynosi bowiem same korzyści.

Dlaczego woda tak istotna dla prawidłowego rozwoju żwacza cielęcia?

Pobierane przez cielę mleko lub preparat omija żwacz i trafia bezpośrednio do trawieńca, gdzie ulega koagulacji, a składniki odżywcze wchłaniane są w jelicie cienkim. Podobnie jest z wodą pochodzącą z mleka. Z kolei woda, którą oseski zasysają z wiadra lub poidła, najpierw trafia do żwacza (a nie od razu do trawieńca), gdzie stanowi podstawę do namnażania się i zasiedlania przez mikroorganizmy żwacza, tym samym stymuluje jego rozwój. A dobrze rozwinięty żwacz, to lepsze przygotowanie do pobierania pasz stałych.

Ile cielę będzie wypijać wody po urodzeniu?

Okazuje się, że – oprócz mleka – cielęta bardzo chętnie piją wodę, przy czym nie są to duże ilości – ok. 0,7 l dziennie na cielę w czasie pierwszych dwóch tygodni życia. Jednak wpływ pobrania wody na długoterminowy rozwój cieląt jest ogromny.

Otóż, jak potwierdziły badania, cielęta z nieograniczonym dostępem ...

Pozostało 55% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 05:11