Zwierzęta, które przechorowały infekcję Mycoplasma bovis uzyskują bardzo niskie przyrosty dobowe.Beata Dąbrowska
StoryEditorChoroby cieląt

Jak chronić cielęta przed Mycoplasma bovis?

25.08.2023., 14:00h
W przyszłym roku na unijnym rynku pojawi się pierwsza zmodyfikowana, żywa szczepionka chroniąca cielęta przed chorobami układu oddechowego wywoływanymi przez M. bovis.

Mycoplasma bovis jest nadal przyczyną dużych strat w wielu gospodarstwach mlecznych

Niedawno informowaliśmy na naszych łamach o wprowadzeniu na rynek przez firmę Zoetis prostego testu paskowego do wykrywania (na poziomie gospodarstwa) mastitis wywołanego przez bakterie Gram-dodanie. W drugiej połowie przyszłego roku w UE dostępny będzie kolejny innowacyjny produkt Zoetis, a mianowicie zmodyfikowana, żywa szczepionka do ochrony zdrowych cieląt przed chorobami układu oddechowego, powodowanego przez infekcję Mycoplasma bovis, pod nazwą Protivity.

Schorzenia oddechowe cieląt, szczególnie zapalenie płuc, które najczęściej wywołane jest przez bakterię Mycoplasma bovis w wielu gospodarstwach nadal są główną przyczyną strat w ich odchowie. Zwierzęta, które przechorowały infekcję Mycoplasma bovis uzyskują bardzo niskie przyrosty dobowe. Niestety, rozpoznanie choroby układu oddechowego wywołanej przez ten patogen często jest trudne, ponieważ objawy kliniczne mają delikatny początek, a same infekcje leczy się bardzo trudno z uwagi na dużą oporność patogenu na antybiotyki. Tak więc wydaje się, że nowa szczepionka Protivity może stać się szansą dla hodowców na skuteczną profilaktykę w tym zakresie.

ZAPALENIE PŁUC U CIELĄT

Zapalenie płuc jest najczęstszą chorobą cieląt, które na nią zapadają przede wszystkim w wieku 3–6 tygodni. Okres wrażliwości na to schorzenie utrzymuje się jednak do 9. miesiąca życia.

 

U cieląt 3–6-tygodniowych dochodzi do tzw. siodła immunologicznego, kiedy następuje spadek stężania we krwi przeciwciał siarowych i jednocześnie organizm cieląt nie wykształcił jeszcze własnych mechanizmów obronnych. Stąd też, w tym właśnie czasie, zwierzęta są szczególnie podatne na atak patogenów.

Szacunki mówią, że nawet około 3 procent urodzonych cieląt pada z powodu zapalenia płuc w pierwszych 12. tygodniach życia, a sztuki, które przechorowały w młodości uzyskują wolniejsze tempo wzrostu, a więc później osiągają dojrzałość hodowlaną, produkują znacznie mniej mleka w pierwszej laktacji i krótszy jest okres ich użytkowania.

image

Zwierzęta, które przechorowały infekcję Mycoplasma bovis uzyskują bardzo niskie przyrosty dobowe.

FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 06:08