Jałówki urodzone przez krowy, które doświadczyły stresu cieplnego w późnej ciąży, mają niższą wydajność mleczną podczas pierwszej laktacji, co sugeruje, że środowisko matki może zmieniać rozwój gruczołu mlekowego potomstwaBeata Dąbrowska
StoryEditorStres cieplny u krów

Jak uchronić cielne jałówki przed stresem cieplnym?

13.06.2024., 14:00h
Negatywny wpływ stresu cieplnego na krowy w okresie laktacji i zasuszenia jest powszechnie znany. Zdecydowanie mniej wiadomo jednak o jego wpływie na jałówki w okresie ciąży.

Kiedy jałówki zaczynają odczuwać stres cieplny?

Bydło odczuwa stres cieplny, gdy temperatura otoczenia przekracza górną, krytyczną temperaturę strefy termoneutralnej, która występuje u krów w okresie laktacji, gdy wskaźnik temperatury i wilgotności (THI) wynosi powyżej 68.

U ciężarnych jałówek, narażenie na czynniki stresogenne podczas późnej ciąży, czyli w krytycznej fazie rozwoju może być szkodliwe dla podziału energii na rozwój płodu i gruczołu mlekowego.

Wzrost płodu w połączeniu ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię i jednoczesnym wzrostem gruczołu mlekowego zwiększa ogólne obciążenie cieplne, zmniejszając zdolność jałówki do skutecznego rozpraszania ciepła w późnym okresie ciąży.

Stres cieplny zaburza rozwój gruczołu mlekowego u cielnych jałówek

Potwierdzone jest, że większość wzrostu wymienia występuje w czasie ostatnich 2 miesięcy ciąży. Rozwijający się płód również rośnie w szybkim temp...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:50