
W Szkocji przyszło na świat pierwsze cielę emitujące mniej metanu
W ramach projektu Cool Cows, w listopadzie zeszłego roku na świat przyszła Hilda – pierwsze cielę na świecie, które powstało w wyniku selekcji pod kątem zmniejszonej emisji metanu. Hilda urodziła się na fermie Langhill w Dumfries w Szkocji – gospodarstwie badawczym należącym do Scotland‘s Rural College (SRUC), które od dziesięcioleci prowadzi badania nad selekcją bydła mlecznego.
W jaki sposób Cool Cows stworzyło niskemisyjne krowy?
Pomysł na Cool Cows zrodził się pod koniec 2023 roku, a za powstaniem "niskometnowej" krowy nie stoją żadne manipulacje genetyczne, tylko odpowiednia selekcja hodowlana.
Metan jest gazem wytwarzanym przez wszystkie przeżuwacze w ramach normalnego procesu trawienia pokarmu roślinnego. Mikroorganizmy, bytujące żwaczu trawią i wytwarzają metan jako produkt uboczny prowadzonej fermentacji. Już jakiś czas temu naukowcy zauważyli istotne różnice w ilości produkowanego metanu przez poszczególne krowy, co jest powiązane zarówno z czynnikami żywieniowymi, rodzajem drobnoustrojów w płynie żwaczowym oraz cechami osobniczymi krowy.
Po opracowaniu sposobu na określenie, które zwierzęta będą wytwarzać mniej metanu, pojawiła się możliwość selekcji zwierząt pod kątem emisyjności przyszłego potomstwa.
Tym sposobem, na podstawie testów emisyjności metanu, wyselekcjonowano matkę i ojca cieląt w ramach projektu Cool Cows, a zarodki uzyskano na drodze zapłodnienia in vitro (IVF). Procedura ta pozwoliła uzyskać większą ilość zarodków niż w przypadku zwyczajnego krycia czy inseminacji. Następnie zarodki umieszczono u biorczyń na drodze embriotransferu.
Pierwszym cielęciem, które uzyskano w wyniku projektu jest właśnie cieliczka Hilda, natomiast gospodarstwo już poinformowało o narodzinach dwóch kolejnych cieląt, a następne "są w drodze".
Czytaj więcej: Nowy suplement dla krów redukuje emisję metanu. Jak działa Bovaer?
Niskometanowe krowy pomogą w walce z globalnym ociepleniem
Autorzy projektu nie kryją zadowolenia z uzyskania pierwszych, zdrowych i niskoemisyjnych cieląt, tym bardziej w dobie coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, z którą mierzą się rolnicy oraz cała branża mleczarska.
Należy oczywiście pamiętać, że to dopiero pierwszy krok w kierunku transformacji produkcji mlecznej na bardziej zrównoważoną, niemniej kierunek obrany przez autorów projektu Cool Cows wydaje się być przełomowy.
Szacuje się, że hodowla zwierząt jest odpowiedzialna obecnie za ok 16% światowej emisji gazów cieplarnianych podchodzących z działalności człowieka. Krowa ważąca 500 kg, pobierająca w ok 18 kg suchej masy dziennie i produkująca 30 kg mleka, wydala aż 500 l metanu dziennie.
Kamila Dłużewicz