Już jedna dawka uśmierzająca ból po trudnym porodzie powoduje szybsze rozpoczęcie pobierania paszy przez cielęBeata Dąbrowska
StoryEditorDobrostan cieląt

Leki przeciwbólowe przyspieszają zdrowienie cieląt

05.06.2024., 14:00h
Biegunka i schorzenia układu oddechowego to wciąż najczęstsze problemy w odchowie cieląt. Szacunki mówią, że średnio od 3 do 6% cieląt umiera w wyniku biegunek. Badania wskazują, iż pomocne w walce z tymi chorobami mogą być środki przeciwbólowe.

Elektrolity i leki przeciwbólowe zamiast antybiotyków

Aby leczenie biegunek czy zapalenia płuc było skuteczne, należy znać patogeny (bakterie, wirusy i pasożyty) je wywołujące. Uwzględnić należy również takie czynniki, jak mleko, pasze objętościowe, startery oraz środowisko.

Pomieszczenia, dobra wentylacja i higiena odgrywają ogromną rolę w podatności cieląt na choroby. W praktyce w leczeniu tych schorzeń nadal zbyt często stosuje się antybiotyki, chociaż nie zawsze jest to konieczne.

Jeśli odporność cielęcia jest osłabiona lub jeśli przyczyną są czynniki środowiskowe, często wystarczy podanie środka przeciwbólowego i elektrolitów (w przypadku biegunki) lub dodatkowych składników pokarmowych, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze (np. selen).

Kiedy leczenie przeciwbólowe u cieląt jest konieczne?

Jak podaje portal Veeteelt.nl, przeprowadzone badania wykazały, że jednorazowe podanie środka przeciwbólowego na biegunkę u cieląt w wieku poniżej 14 dni prowadzi do znacznie większego pobrania wody i starterów.

Rozpoczęcie leczenia od łagodzenia bólu jest korzystne również w przypadku zapalenia płuc, ponieważ tłumi nadmierną odpowiedź immunologiczną cielęcia. Zmniejsza to uszkodzenie płuc, poprawia regenerację i promuje przyszły wzrost i wydajność.

image
Poprawa samopoczucia cieląt poprzez złagodzenie bólu zdecydowanie przyspiesza proces leczenia schorzeń układu oddechowego i biegunek
FOTO: Beata Dąbrowska

Ostatnie badania z 2020 roku pokazały, że pojedyncza dawka uśmierzająca ból po porodzie wspomaganym powoduje szybsze rozpoczęcie pobierania paszy i wspomaga rozwój żwacza, co ostatecznie prowadzi do lepszych wyników wzrostu. Zaleca się więc sporządzenie dobrego protokołu leczenia biegunki i problemów z oddychaniem, oczywiście w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Warto też rozważyć złagodzenie bólu, a wprowadzenie antybiotyków rozpocząć tylko wtedy, gdy badania diagnostyczne wykażą obecność bakterii chorobotwórczych.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 14:27