Cielęta, którym przez 4 dni po biegunce podawano mieszankę preparatu mlekozastępczego i substytutu siary, rosły średnio o prawie 100 gramów dziennie szybciej.Beata Dąbrowska
StoryEditorZdrowie cieląt

Substytut siary pomoże cielęciu zwalczyć biegunkę

29.06.2024., 11:00h
Dodanie substytutu siary do preparatu mlekozastępczego może pomóc cielętom szybciej wyzdrowieć z biegunki.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Siara pomaga w leczeniu biegunek u cieląt

Taki wniosek przedstawili naukowcy z Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie, po przeprowadzonym badaniu na farmie zajmującej się hodowlą cieląt w prowincji Ontario.

Podzielili cielęta z biegunką na trzy grupy. Pierwsza grupa otrzymywała 2,5 litra preparatu mlekozastępczego dwa razy dziennie przez cztery dni o stężeniu 130 gramów proszku na litr. Druga grupa najpierw spożywała 2,5 litra mieszanki preparatu mlekozastępczego (65 gramów proszku na litr) i suszonego substytutu siary (również 65 gramów na litr) dwa razy dziennie przez dwa dni. W ciągu następnych dwóch dni cielętom ponownie podano tylko 2,5 litra preparatu mlekozastępczego (130 g na litr) dwa razy dziennie.

Trzecia grupa cieląt otrzymywała tę samą mieszankę sztucznego mleka i substytutu siary, co grupa druga, ale mieszankę tę skarmiano o dwa dni dłużej. Cielęta z pierwszej grupy wyzdrowiały z biegunki średnio po 3,5 dniach. Cielęta z drugiej i trzeciej grupy wracały do ​​zdrowia średnio po 2,75 dniach. Ponadto różnica w czasie potrzebnym do wyzdrowienia była znacznie krótsza u cieląt, które otrzymywały siarę zastępczą przez cztery dni.

Czytaj więcej: Brudna siara to pewna biegunka u cielęcia

Podawanie preparatów siarozastępczych pomaga zwiększyć przyrosty młodych cieląt, które wczesniej chorowały

Naukowcy monitorowali także wzrost cieląt. Te, którym przez cztery dni po biegunce podawano mieszankę preparatu mlekozastępczego i substytutu siary, rosły średnio o prawie 100 gramów dziennie szybciej niż cielęta, które otrzymywały wyłącznie preparat mlekozastępczy.

Czytaj więcej: Wady i zalety podawania cielętom siary za pomocą sondy

Beata Dąbrowska

Źródło: Veeteelt.nl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 02:41