StoryEditorPorady

Co zwiększa ryzyko przemieszczenia trawieńca u pierwiastki?

07.11.2020., 08:11h
Gdy pojawia się problem przemieszczenia trawieńca u kolejnej już krowy, zaczynamy się zastanawiać nad przyczyną tego kosztownego schorzenia. Często z tego powodu tracimy zwierzęta ze stada lub doimy mniej mleka, a próby zacielenia krowy zazwyczaj się nie udają.

Pierwiastki przeganiane przez wieloródki

Jedną z przyczyn zwiększonego ryzyka przemieszczenia trawieńca jest wprowadzanie do obory wolnostanowiskowej pierwiastek do licznej pierwszej grupy zaraz po porodzie. Zwierzęta te są słabe i nie potrafią znaleźć swojego miejsca w grupie, co powoduje określone następstwa tj.: jedzą na końcu, przeważnie przebrany TMR, w którym brakuje pasz treściwych, czyli energii. A przecież niewypełnienie przewodu pokarmowego połączone z niedoborem energii jest jedną z przyczyn tego schorzenia. Podobna sytuacja jest w oborach ze stacjami żywieniowymi. Pierwiastki wchodzące do stacji paszowej są często wyganiane przez krowy wieloródki, które zjadają paszę treściwą zaplanowaną dla tych młodych zwierząt.

Ze ściółki na ruszta

Kolejnym błędem adaptacyjnym jest wprowadzenie pierwiastek, które przebywały na pastwisku lub głębokiej ściółce do obory z posadzką betonową czy rusztową. Pamiętajmy, że zwierzęta potrzebują trochę czasu, by nauczyć się chodzenia po twardym betonie.

Nieprzygotowane do laktacji

Następnym błędem jest zbyt krótki okres przygotowania zwierząt do laktacji. Bardzo ważną rolę w przygoto...
Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 00:02