StoryEditorDobry hodowca

Dla rolników spod Brodnicy zamiana świń na krowy mleczne okazała się strzałem w dziesiątkę

02.06.2022., 00:06h
O profesjonalizmie Barbary i Marcina Waruszewskich z Janówka pod Brodnicą, świadczy osiągnięty w 2021 r. tytuł Rolnika Pomorza i Kujaw. Zamiłowanie do rolnictwa, kultywowanie tradycji i zaangażowanie w rozwój wsi to cechy, które wyróżniają bohaterów naszego reportażu – utrzymujących stado o średniej wydajności ponad 9200 kg mleka. Najwydajniejsze sztuki dają ponad 10 tys. kg mleka.

Ceny żywca wieprzowego skazywały na porażkę

Praca na roli uczy pokory i cierpliwości. Jakoś zawsze ciągnęło mnie do rolnictwa i nie trzeba było długo mnie namawiać na przejęcie ojcowizny, szczególnie, że rodzeństwo miało inne życiowe plany – mówi Marcin Waruszewski, który jeszcze w 2018 roku utrzymywał trzodę chlewną.

Ceny żywca wieprzowego skazywały na ekonomiczną porażkę. Stawiając na specjalizację w kierunku bydła mlecznego i opasowego miałem nadzieję na opłacalną produkcję. Dziś wiem, że był to strzał w dziesiątkę. W gospodarstwie mamy nie tylko koszty, ale również dochody, które umożliwiają np. zakup używanego sprzętu zachodnich marek za własne środki. Gospodarstwo posiada park maszynowy, niezbędny w uprawach polowych, pozyskiwaniu siana czy technicznej obsługi hodowli, wynajmujemy tylko sieczkarnię do kukurydzy. Czas pokazał, że produkując mleko bez inwestycji za bankowe miliony, można też mieć satysfakcję ze swojej pracy i wyników, o czym przekonała się moja rodzina – mówi gospodarz.

Na uwięzi można obserwować każdą krowę

Na potrzeby jałówek zaadaptowano stodołę, a dla cieląt i opasów budyn...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. czerwiec 2023 08:52