Jakie czynniki wpłynęły na tak wysokie ceny masła?
Patrząc jednak w szerszym ujęciu, nie jest to jedyna przyczyna. Nie wydaje się również najważniejsza. Owszem, warunki pogodowe mają wpływ na poziom składników mleka. Zjawiska takie występują cyklicznie, jednak nie przy każdej fali upałów dochodzi do tak dużego wzrostu cen.
Chociażby w ubiegłym roku ceny masła w blokach kształtowały się w większości państw unijnych w przedziale 4,4 do 5,5 tysięcy euro za tonę, z czego w miesiącach letnich były jednymi z najniższych. Wobec tego, czynników powodujących tak szybki wzrost musi być więcej. I faktycznie jest.
Podstawowym czynnikiem kształtującym ceny produktów jest niezmiennie popyt i podaż. Nie inaczej jest w tym przypadku. Ilość dostępnego na rynku towaru w większości państw europejskich znacznie zmniejszyła się w maju. Biorąc za przykład sąsiadujące z nami Niemcy, w wymienionym miesiącu miał tam miejsce spadek produkcji masła w blokach z czterdziestu pięciu tysięcy ton do trzydziestu siedmiu tysięcy ton w czerwcu. Były to też miesiące, w których odnotowano znacznie wyższy skok cenowy w porównaniu do ubiegłego roku niż w miesiącach je poprzedzających. Analogiczną sytuację można było zaobserwować w wielu innych krajach.