StoryEditorZdrowie krów

Dlaczego mastitis częściej występuje latem?

17.08.2020., 16:08h
Latem patogeny wywołujące mastitis namnażają się szczególnie szybko, stąd też obserwowane zwiększenie liczby komórek somatycznych w mleku oraz częstsze przypadki klinicznej postaci zapalenia wymienia.

Dlaczego latem jest więcej przypadków mastitis?

Wysokie temperatury połączone z dużą wilgotnością powietrza to doskonałe warunki do rozwoju chorobotwórczych patogenów wywołujących stany zapalne wymienia. Latem, istotnymi nosicielami chorób są także szybko rozmnażające się muchy. Jeżeli dodamy do tego jeszcze fakt, że okres letni to czas intensywnych prac w gospodarstwie związanych chociażby ze żniwami, to niejednokrotnie dbałość o czystość ściółki jest często znacznie mniejsza, a to prowadzi do wzrostu stężenia w niej patogenów. Jak więc widać, przyczyn kumulacji mastitis w okresie letnim jest wiele.

O czym warto zatem pamiętać, by zmniejszyć ryzyko zapalenia wymienia w okresie letnim?

Przede wszystkim, o zapewnieniu zwierzętom suchej i alkalicznej ściółki. Bardzo ważną rolę odgrywają też odpowiednie wymiary legowisk. Gdy są za małe, krowy będą kłaść się nieprawidłowo i zanieczyszczać legowiska odchodami, które – co bardzo ważne – należy regularnie usuwać. Latem szczególną dbałość warto wykazać przy czyszczeniu korytarzy spacerowych i oczywiście w zwalczaniu much.
Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 22:16