Przemysł mleczarski w Europie Wschodniej doświadcza spadku popytu, presji kosztowej i coraz bardziej rygorystycznych przepisów środowiskowych. Rosnące obciążenia finansowe zmuszają coraz większą liczbę firm do konsolidacji, inwestycji zewnętrznych lub zaprzestania działalności.Unsplash
StoryEditorRynek mleka 2023

Gdy twarożek staje się luksusem

29.09.2023., 15:00h
Na krajowym rynku mleka obserwowany jest wzrost zainteresowania surowcami oraz półsurowcami mleczarskimi. Wzrost ich cen, w szczególności na rynku przerzutowym, zawdzięczamy kilku czynnikom. Należy wśród nich wskazać spadek produkcji mleka, który to uwarunkowany jest niedoborami pasz, spadkiem wydajności (wskutek upałów), ale i redukcją pogłowia bydła mlecznego. Jest ona niestety konsekwencją spadku rentowności produkcji mleka, która jest potęgowana przez wspomniane braki pasz.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest obecna sytuacja na europejskim rynku mleka?
  • Z jakimi problemami boryka sie obecnie polska branża mleczarska?
  • Jak zmieniła się konsumpcja produktów mlecznych w UE?
  • Dlaczego KE nie podejmuje żadnych działąń pomocowych?

Polska potrzebuje rozwiązań brytyjskich

Na pewno optymistycznie należy odebrać wzrost ceny produktów tłuszczowych, w tym masła do poziomu 23–24 zł/kg, z bardzo niskiego, bo sięgającego 18 zł/kg poziomu cen. Szacunkowo wartość mleka wzrosła o co najmniej 20 gr/litr i powinna być przekładana (w końcu!) na ceny mleka w skupie, czyli wartość wypłacaną producentom. Czy tak będzie? Wiele zależy od sytuacji ekonomicznej polskich mleczarni, które potrzebują (podobnie jak rolnicy) pomocy ze strony państwa.

Pomoc taką uzyskuje branża w Wielkiej Brytanii, a jej zakres zbliżony jest do tych rozwiązań, które wskazywaliśmy na łamach "Tygodnika Poradnika Rolniczego" wielokrotnie, m.in. przebudowę promocji mleka poza granicami Unii Europejskiej.

Zresztą, w całej Europie coraz powszechniej poważnie traktuje się konieczność rozwoju eksportu. Brytyjski Departament Środowiska, Żywności i...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 08:41