Gdy bracia przejęli gospodarstwo po rodzicach niecałe 10 lat temu, to średnia wydajność laktacyjna od krowy wynosiła 6 tys. kg mleka, a dziś jest to już 10,5 tys. kg. Świadczy to, że wykonali dobrą pracę hodowlaną, jak i żywieniową.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Bracia razem prowadzą gospodarstwo mleczne i daje to super efekty

21.06.2024., 15:15h
Z trzech braci jeden został budowlańcem, a dwaj przejęli rodzinne gospodarstwo. Andrzej i Łukasz Lechowie nie żałują decyzji, że zdecydowali się na współpracę.

Braterska współpraca popłaca

Minus jest taki, że z jednego gospodarstwa trzeba utrzymać dwie rodziny, a plusem uzupełnianie się i zastępowanie w codziennych obowiązkach, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza przy produkcji mleka.

Gdy jeden musi wyjechać, to drugi zostaje w gospodarstwie, dzięki temu hodowla jest dopilnowana. We dwóch łatwiej zrobić wszystko na czas. Wiadomo, że potrzeby finansowe są większe, dlatego cały czas zwiększamy skalę produkcji mleka. W 2021 roku rozbudowaliśmy oborę o nową bezstropową część o wymiarach 22 x 10 m liczącą 15 legowisk uwięziowych. Dzięki temu teraz dysponujemy 50 legowiskami dla krów. Z kolei jałówki utrzymujemy luzem w innych budynkach. Niebawem ukończymy budowę ogrodzenia i jałówki od 15 czerwca wyjdą na wybieg – powiedział Andrzej Lech.

image ...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 18:05