Rolnicy powodzeniem prowadzą produkcję mleka w dużym i nowoczesnym obiekcie uwięziowym, w którym zadbali, aby do minimum zredukować nakład pracy ręcznej.Beata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Gigantyczna obora uwięziowa w Polsce na niemal 150 krów mlecznych. Jak funkcjonuje?

21.01.2024., 15:30h
Tak, to prawda. Ta obora to największy tego typu obiekt, jaki podczas moich licznych odwiedzin w mlecznych gospodarstwach spotkałam. Wybudowana przed 6 laty w rodzinnym gospodarstwie Danuty i Zenona Czarnockich w Zawadach, mieści aż 144 stanowiska i przeznaczona jest wyłącznie dla krów mlecznych.

Obory uwięziowe nadal mają wielu zwolenników wśród hodowców

Do nich z pewnością należą Danuta i Zenon Czarnoccy, którzy przez długie lata pracy w takim właśnie budynku nie bardzo mogli sobie wyobrazić inny system utrzymania. Chociaż…, jak nieśmiało podkreślali podczas naszej wspólnej rozmowy – wolnostanowiskowy system utrzymania przynosi zarówno zwierzętom, jak i właścicielom wiele korzyści.

Niemniej, od kilku już lat – obecnie z nieocenioną pomocą syna Wojciecha Czarnockiego i jego żony Katarzyny – z powodzeniem prowadzą produkcję mleka w dużym i nowoczesnym obiekcie uwięziowym, w którym zadbali, aby do minimum zredukować nakład pracy ręcznej.

Jak zaprojektowana została nowa obora uwięziowa i w co jest wyposażona?

Nowy obiekt wybudowany został równolegle do użytkowanej dotychczas obory uwięziowej, którą to przeznaczono dla odchowu młodzieży. Nowa obora o wymiarach 62 m długości i 22 m szerokości posiada besłupową, ramową konstrukcję nośną. Zaplanowano w niej trzy rzędy stanowisk oraz dwa stoły paszowe. Przy jednej ze ścian podłużnych znajduje się rząd stanowisk ścielonych słomą, z których obornik usuwany jest ...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 08:22