– Ze słabych gleb trudno zebrać wysokiej jakości pasze objętościowe, ale cały czas nad tym pracujemy i robimy postępy – mówi Piotr Misiak.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Jak rolnicy z Łódzkiego radzą sobie z paszą objętościową, gdy dokucza susza?

25.06.2024., 14:00h
Z OSM WART-MILK w Sieradzu współpracują od 3 pokoleń. Ocenę użytkowości mlecznej rodzina Misiaków prowadzi nieprzerwanie również od 3 pokoleń, a średnia wydajność laktacyjna zbliża się do 9 tys. kg mleka.

Słabe gleby w parze z suszą skutkują trudnościami w zabezpieczeniu odpowiedniej bazy paszowej dla krów

Nie jest łatwo przekroczyć tę granicę, gdy przeważają gleby słabe – V i VI klasy bonitacyjnej.

Ze słabych gleb trudno zebrać wysokiej jakości pasze objętościowe, ale cały czas nad tym pracujemy i robimy postępy. Niestety, nie pomaga nam w tym zakresie susza, która występuje prawie co roku. W wyniku takich uwarunkowań mamy problemy ze zgromadzeniem zadowalających ilości pasz objętościowych, dlatego kukurydzy na kiszonkę siejemy zawsze z zapasem. Natomiast braki sianokiszonek uzupełniamy poprzez siew i zbiór międzyplonów ozimych, takich jak mieszanka gorzowska oraz mieszanka żyta z wyką – powiedział Piotr Misiak.

Jakość pasz objętościowych ma wpływ nie tylko na wydajność, ale również na parametry mleka, a te są tu na bardzo przyzwoitym poziomie – białko 3,6% a tłuszcz 4,3%. Zdecydowanie większy udział suchej masy w mleku od hf-ów mają krowy mieszańcowe – hf x simental w typie mlecznym, które również są w tym stadzie.

image
W stadzie oprócz czystorasowych hf-ów są też krzyżówki z rasą simentalską
FOTO: Andrzej Rutkowski

Hodowcy bazują tylko na swoich jałówkach

Krowy utrzymywane są w oborze uwięziowej. Za dój odpowiada dojarka przewodowa DeLaval wyposażona w 6 aparatów udojowych, a mleko trafia do schładzalnika o pojemności 1500 l. Piotr Misiak od 4 lat sam inseminuje krowy i jałówki.

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:51