W stadzie są jeszcze mieszańce, głównie z simentalem mlecznym, ale jest ich coraz mniej, a przybywa czystorasowych hf-ów, bo w inseminacji wykorzystywane jest głównie nasienie właśnie tej rasy.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Młody rolnik chce zwiększyć stado z 40 krów do 100. Jaki ma plan?

28.07.2023., 15:00h
Tomasz Szczepański to młody rolnik, który chce zwiększyć produkcję mleka poprzez przejście z systemu uwięziowego na wolnostanowiskowy, gdyż uważa, że jest to zmiana, która przełoży się na poprawę warunków bytowych, wygodę i zdrowotność krów, a w dłuższej perspektywie także na wydajność.

Hodowca planuje przejść na system wolnostanowiskowy

Ruch to samo zdrowie dla krów, to również mniejsza pracochłonność dla nas hodowców. Oczywiście przejście na system wolnostanowiskowy da również możliwość utrzymywania większej ilości krów, bo każda inwestycja musi wiązać się z rozwojem. Mamy dużą bazę paszową i docelowo chcemy utrzymywać minimum 100 krów w doju, a teraz jest ich 40 – powiedział Tomasz Szczepański, który uzyskał już niezbędne pozwolenia na budowę nowej obory, jednak czeka na rozwój sytuacji na ryku mleka, a zwłaszcza jego stabilizację.

image

Obora uwięziowa z 2012 roku ma 68 legowisk

FOTO: Andrzej Rutkowski

Obecnie używana obora uwięziowa z 2012 roku, o wymiarach 16x50 m, może pomieścić 68 sztuk dużych oraz cielęta. Niebawem hodowcy przejdą na zimny odchów cieląt, gdyż już zamówili budki typu igloo. Stół paszowy ma szerokość 5 m, a obornik usuwany jest za pomocą zgarniaczy. Obora jest dość przestronna jak na obiekt uwięziowy.

Na uwięzi same przeprowadzanie krów jest dość problemowe, a wiadomo...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 19:54