Naczepa z ciężarówki doskonale sprawdza się w roli cielętnika – mówi hodowca.Józef Nuckowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Nietypowy pomysł rolnika spod Garwolina. Cielętnik zrobił z naczepy TIR-a

08.02.2024., 15:00h
Bartłomiej Boratyński kilka tygodni temu przejął gospodarstwo rolne, ale pracuje w nim od 16 roku życia. Młody gospodarz cały czas rozwija hodowlę bydła mlecznego. Stara się przy tym w miarę możliwości zapewnić zwierzętom jak najwięcej ruchu. Zasadę tę, z wyjątkiem okresu zimowego, stosuje we wszystkich grupach wiekowych.

Nietypowy cielętnik pozwolił na zwiększenie miejsc w oborze dla krów mlecznych

Krowy mleczne w gospodarstwie państwa Boratyńskich utrzymywane są w oborze powstałej w 2000 roku. Obiekt ten w międzyczasie został rozbudowany i zmodernizowany. Powstało w nim 51 stanowisk ścielonych słomą, a obornik usuwany jest zgarniaczem zamontowanym na ciągniku. Dój odbywa się za pomocą dojarki przewodowej na 8 aparatów udojowych.

Modernizacja obory polegająca na utworzeniu nowych stanowisk możliwa była dzięki wyprowadzeniu z niej cieląt do nowego cielętnika – mówi hodowca.

Nowy obiekt może pomieścić maksymalnie 25 cieląt, ale gospodarz zdecydował się na nietypowe rozwiązanie. Dodatkowo Bartłomiej Boratyński postarał się, aby także najmłodsze zwierzęta w gospodarstwie miały stały dostęp do wybiegu.

Cielętnik zrobiony z TIR-a lepszy niż budki igloo

Wcześniej odsadzone cielęta utrzymywaliśmy w oborze dla krów, gdzie często dochodziło do ich upadków. Postanowiłem zmienić system utrzymania cieląt, ale nie wiedziałam, na jakie rozwiązanie się zdecydować. Testowałem budki typu igloo, ale one nie spełniły moich oczekiwań – mó...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. luty 2024 23:15