Patrycja i Przemysław Lebiodowie świadomie i z pasją zdecydowali się rozwijać mleczne gospodarstwo rodziców, którego oficjalnymi właścicielami stali się dwa lata temu.Beata Dąbrowska
StoryEditorProsto z gospodarstwa

Programista na etacie, który pokochał pracę w oborze

16.05.2023., 16:00h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
On – programista na etacie, ona – lekarz weterynarii prowadząca własną lecznicą weterynaryjną. Po pracy, która z powodzeniem zapewniałaby dobry byt rodzinie, mogliby spokojnie odpoczywać. Nie to im jednak w głowie. Patrycja i Przemysław Lebiodowie – bo o nich piszemy – świadomie i z pasją zdecydowali się rozwijać mleczne gospodarstwo rodziców, którego oficjalnymi właścicielami stali się dwa lata temu.

Praca w oborze odskocznią od pracy na etacie 

Aby do czegoś w życiu dojść, pracy trzeba poświęcać większość swojego czasu – przyznał Przemysław Lebioda, który tak naprawdę już 6 lat temu (po śmierci ojca) zdecydował, że dalej prowadzić będzie hodowlę bydła mlecznego.

Programowanie to ścisła, umysłowa praca, a prowadzenie gospodarstwa skutecznie pozwala się od niej odciąć i fizycznie odreagować. I jeszcze jedno – gdybyśmy nie lubili pracy z krowami, zapewne już by ich w gospodarstwie nie było, a sam proces budowania dobrego stada jest dla nas wspaniałym wyzwaniem, w którym naprawdę się realizujemy.

Budowanie dobrego stada bydła mlecznego wymaga czasu

Gospodarstwo w Trabach przez długie lata utrzymywało w oborze uwięziowej pogłowie liczące około 30 krów. Młodym następcom udało się je zwiększyć do 40 sztuk i – jak przyznaje Przemek Lebioda – na więcej, jak na razie, liczyć nie mogą, bo nie pozwala na to wielkość obory. Na szczęście gospodarzom udało się zakupić sąsiadujące siedlisko, dzięki czemu do istniejących tam budynków (które wymagają jednak modernizacji) można było przenieść jałówki. Te które wchodzą do stada, zastępują ...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 14:07