Bracia Rupaczowie są dostawcami Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, do której sprzedają ponad milion litrów mleka rocznie.TPR
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnik potrafi: Perfekcyjny odchów cieląt w budkach z mauserów

30.05.2024., 15:30h
Dwaj bracia-rolnicy spod Łomży zbudowało swoje gospodarstwo od zera. Jego sercem jest obora na 150 krów. Ale kluczowy jest też cielętnik z budkami zrobionymi ze zbiorników typu mauser. Jakie jeszcze ciekawe rozwiązania wprowadzili w swoim gospodarstwie?

W artykule przeczytasz:

Perfekcyjny odchów cieląt na bazie własnych koncepcji

Kiedy Grzegorz i Hubert Rupaczowie przejęli gospodarstwo po rodzicach, wiedzieli, że szans na rozwój ono nie ma. Zlokalizowane było bowiem w mieście, na małym siedlisku z oborą, w której utrzymywane było 50 krów.

W 2011 roku zdecydowali, że zbudują własne, w szczerym polu, praktycznie od zera. Półtora roku później odbył się pierwszy dój. Dziś prowadzone wspólnie przez braci mleczne gospodarstwo stanowi prawdziwy oborowy kompleks. Hubert Rupacz to absolwent SGGW i jeśli dodać do tego prawdziwą pasję do hodowli bydła, dużą wiedzę i determinację, to wydaje się, że sukces był tylko kwestią czasu.

image
W oborze produkcyjnej funkcjonują 4 grupy żywieniowe. Pierwsza grupa – fresh, druga grupa tzw. ekstra, powyżej 90. dnia laktacji. Obie – oprócz TMR-u – na zakładkę dostają siano łąkowe. Kolejne to grupa mniej wydajna i schodząca grupa krów przygotowywana już do zasuszenia
FOTO: Beata Dąbrowska

Pierwszym budynkiem, jaki powstał w zakładanym wówczas siedlisku była oczywiście wolnostanowiskowa obora na 150 krów z przejazdowymi silosami na pasze objętościowe. Wraz z rozwojem gospodarstwa „rosły” w nim kolejne budynki inwentarskie. Niekoniecznie kosztowne, ale co najważniejsze, bardzo funkcjonalne.

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 06:25